Trwa ładowanie...
d39scbb

Watykan. Papież Franciszek przyjął dymisję prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych

Giovanni Angelo Becciu przestał pełnić funkcję prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Papież Franciszek przyjął także jego rezygnację z praw związanych z godnością kardynała. Powody niespodziewanej decyzji duchownego nie są znane.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Watykan. Papież Franciszek przyjął dymisję Giovanniego Angelo Becciu
Watykan. Papież Franciszek przyjął dymisję Giovanniego Angelo Becciu (Getty Images)
d39scbb

Wiadomość o rezygnacji kardynała z zajmowanego przez niego stanowiska przekazało watykańskie biuro prasowe.

"W dniu dzisiejszym, w czwartek 24 września, Ojciec Święty przyjął rezygnację z urzędu Prefekta Kongregacji ds. Kanonizacyjnych i praw związanych z godnością kardynała, złożoną przez Jego Eminencję kard. Giovanniego Angelo Becciu" - napisały władze Stolicy Apostolskiej w komunikacie cytowanym na stronie archidiecezji warszawskiej.

W nocie prasowej nie uwzględniono żadnych szczegółów na temat powodów odejścia Giovanniego Angelo Becciu. Agencja ANSA poinformowała, że papież Franciszek przekazał swoją decyzję na wieczornym spotkaniu z kard. Becciu.

d39scbb

Watykan. Giovanni Angelo Becciu zdymisjonowany

Podejrzewa się, że rezygnacja Giovanniego Angelo Becciu może być związana ze sprawą nabycia kosztownej nieruchomości w centrum Londynu. Twierdzi się, że były już kardynał mógł w sposób niewłaściwy wykorzystać w tym celu pieniądze ze świętopietrza, które przeznaczone było na działalność dobroczynną papieża.

Zobacz też: Kaczyński spotkał się z Ziobrą. Zaskakujące porównanie

Giovanni Angelo Becciu uznawany był za jednego z najważniejszych hierarchów Kurii rzymskiej. Duchowny urodził się 2 czerwca 1948 roku w miejscowości Pattada na Sardynii. Kapłańskie święcenia przyjął w 1972 roku.

d39scbb

W 2001 roku Jan Paweł II mianował go nuncjuszem apostolskim w Angoli. W tym samym roku został mianowany nuncjuszem apostolskim na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej. W 2009 roku przeniesiono go na Kubę.

Funkcję kardynała piastował od 20 maja 2018 roku, kiedy to na stanowisko mianował go papież Franciszek. Dwa lata później został prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d39scbb

Podziel się opinią

Share
d39scbb
d39scbb
Więcej tematów