Trwa ładowanie...
d35u3f9

Watykan otworzy tajne archiwa. "Nie boimy się historii"

Papież zapowiedział otwarcie tajnych archiwów z czasów pontyfikatu Piusa XII. Hierarcha, który stał na czele Kościoła m. in. w czasie II wojny światowej, był oskarżany o bierność wobec Holokaustu. "Nie boimy się historii" - podkreślił Franciszek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pius XII był często oskarżany o bierność wobec Holokaustu
Pius XII był często oskarżany o bierność wobec Holokaustu (East News, Fot: AKG Images)
d35u3f9

Papież ogłosił w specjalnym oświadczeniu, że archiwa zostaną otwarte 2 marca 2020 roku. Oznacza to, że dokumenty ujrzą światło dzienne osiem i pół roku wcześniej, niż zazwyczaj - Watykan czeka 70 lat od zakończenia pontyfikatu, by odtajnić archiwa.

Franciszek zrócił uwage, że dziedzictwo Piusa XII było traktowane z "pewnymi uprzedzeniami oraz wyolbrzymieniami". Papieżowi, który sprawował pontyfikat w latach 1938-1958, zarzuca się często zbyt "miękką" postawę wobec III Rzeszy i Holokaustu.

Żydzi zadowoleni z decyzji Watykanu

d35u3f9

Pius bywał nazywany wręcz "papieżem Hitlera", ze względu na niechęć do potępiania nazistowskich zbrodni. Watykan bronił swojego hierarchy wskazując na jego liczne zakulisowe działania dyplomatyczne, nastawione na ratowanie życia. Odtajnienie archiwów da odpowiedź na to, czy Pius XII powiniene zostać uznany świętym.

Zobacz także: Nazistowski "puls śmierci". Przerażające odkrycie matematyka

Zadowolenie z decyzji Watykanu wyraził Amerykański Komitet Żydowski (AJC). "Apelowaliśmy o odtajnienie archiwów od ponad 30 lat" - podkreślił Rabin David Rosen, dyrektor ds. międzyreligijnych organizacji.

Masz news, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj też: Ryzykowali życie własnych dzieci, by ratować Żydów. Teraz rodzina usłyszała skandaliczne zarzuty
Twarde wytyczne Watykanu ws. księży z dziećmi

d35u3f9

Podziel się opinią

Share

d35u3f9

d35u3f9
Więcej tematów