Z początkiem sierpnia wszystko się zmieni. Mamy prognozę

Ciepło, ale nie gorąco, czasem deszczowo, ale bez burz i wichur. Jeśli miesiąc można określić mianem stonowanego i opanowanego, sierpień ma taki być. Długoterminową prognozę pogody przeanalizował Michał Kowalczuk z IMGW. - Nie spodziewajmy się ekstremów - mówi w rozmowie z WP.

Sierpień ma być "łaskawy"
Sierpień ma być "łaskawy"
Źródło zdjęć: © Licencjodawca

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.

Najpierw ekstremalne upały, a potem nagłe burze i wichury. Tego lata aura daje się we znaki. Od czerwca doświadczyliśmy już praktycznie wszystkiego. A co dalej?

Ci, którzy dłuższe wolne zaplanowali na sierpień i zostają w kraju, nie powinni narzekać. Morze i jeziora będą jeszcze nagrzane, za to zelżeją upały. Mało tego, pakując się na wczasy kurtki przeciwdeszczowe i peleryny nie będą obowiązkowe.

Michał Kowalczuk, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, opowiedział w rozmowie z Wirtualną Polską, co można wywnioskować z sierpniowych map.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Urlop w sierpniu? W sam raz!

- Wygląda na to, że ten miesiąc będzie dość ubogi w opady. W ciągu pierwszych dwóch tygodni ma spaść w sumie od 10 do 15 mm deszczu -  mówi Kowalczuk.

Będzie ciepło, ale nie aż nadto. W porównaniu z lipcem, kiedy nieraz skwar dawał się we znaki, a prawdziwy żar tropików lał się z nieba, sierpień będzie można określić momentami nawet chłodnym miesiącem.

- Ale to i tak będzie delikatnie powyżej średniej z minionych lat - przypomina synoptyk.

W pierwszej połowie sierpnia termometry mają wskazywać maksymalnie od 26 do 28 stopni Celsjusza. - Później ta temperatura zacznie spadać i już w ostatnim tygodniu zobaczymy maksymalnie 23 stopnie - dodaje.

W eksperymentalnych prognozach nie widać upalnych epizodów takich jak w lipcu. Co ważne, w związku z tym synoptycy nie prognozują również burz, nawalnych opadów deszczu ani innych ekstremalnych zjawisk.

Innymi słowy, sierpień powinien być łaskawy.

- Zaznaczam, że długoterminowa prognoza jest prognozą eksperymentalną, a więc obarczoną błędem - przypomina Kowalczuk. - Nie zmienia to faktu, że lipiec jest z reguły najcieplejszym miesiącem, a w drugiej połowie sierpnia już powoli witamy się z jesienią - dodaje.

Jeśli te prognozy się sprawdzą, będzie można powiedzieć, że aura "trzymała się scenariusza". Ale dobrze wiemy, jak jest z pogodą. Z nią przecież nigdy do końca nic nie wiadomo.

Czytaj również:

Źródło: WP

Źródło artykułu:WP Wiadomości
sierpieńpogoda na sierpieńimgw
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (110)