Trwa ładowanie...

Waszyngton stawia ultimatum Ankarze. "To mogłoby wszystko ułatwić"

Ankara chce kupić od Stanów Zjednoczonych myśliwce F-16. Turecki minister spraw zagranicznych złożył w środę wizytę w Waszyngtonie i poruszył tę kwestię w rozmowie z sekretarzem stanu USA. Antony Blinken wskazał, że Turcja "ułatwiłaby transakcję" ratyfikując członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO. Mevlut Cavusoglu stwierdził jednak, że "ta kwestia nie powinna mieć związku z kontraktem z USA".

Prezydent Turcji Recep Erdogan i prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden
Prezydent Turcji Recep Erdogan i prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden Źródło: East News, fot: Made Nagi
d1jcim2
d1jcim2

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

W środę Mevlut Cavusoglu udał się do Waszyngtonu. Minister Spraw Zagranicznych Turcji rozmawiał z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem o zakupie 40 myśliwców F-16. Administracja prezydenta Joe Bidena wyraziła zgodę na ich sprzedaż, ale transakcję o wartości ok. 20 mld euro zablokował amerykański Kongres. Cavusoglu poinformował Blinkena, że zgoda Turcji na dołączenie do NATO Szwecji i Finlandii nie powinna mieć żadnego związku z realizacją kontraktu i sprzedażą myśliwców.

- Ważne jest, to czy administracja będzie zdecydowana, czy nie.. Jeśli przyjmie zdecydowane stanowisko wobec wszelkich działań, które mogą to (kontrakt na sprzedaż myśliwców - przyp. red.) pokrzyżować, ta kwestia zostanie rozwiązana - powiedział Cavusoglu po rozmowie z Blinkenem w swoim wystąpieniu emitowanym przez turecką telewizję TRT.

d1jcim2

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Brawurowy atak pilotów Mi24. Uderzyli w Rosjan rakietami S-8

Brak zgody na sprzedaż F-16

Wątpliwości Kongresu ws. sprzedaży myśliwców Ankarze wynikają ze stawianych jej zarzutów, a w tym m.in. agresywnej polityki w północnej Syrii, łamania praw człowieka i działaniom zbrojnym przeciwko Kurdom. Nie bez znaczenia jest także postawa Ankary wobec sąsiedniej Grecji.

- Nasze obawy związane są z powtarzającymi się atakami Turcji na naszych kurdyjskich sojuszników w Syrii, przymilanie się do Rosji m.in. przez opóźnianie członkostwa w NATO Szwecji i Finlandii - podkreślił senator Partii Demokratycznej Chris Van Hollen cytowany przez fińskiego publicznego nadawcę radiowo-telewizyjnego Yle. - Tak jak już wcześniej mówiłem, by Turcja otrzymała F-16, musimy mieć gwarancję, że najpierw zajmie się tymi kwestiami - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1jcim2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1jcim2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj