Waszyngton stawia ultimatum Ankarze. "To mogłoby wszystko ułatwić"

Ankara chce kupić od Stanów Zjednoczonych myśliwce F-16. Turecki minister spraw zagranicznych złożył w środę wizytę w Waszyngtonie i poruszył tę kwestię w rozmowie z sekretarzem stanu USA. Antony Blinken wskazał, że Turcja "ułatwiłaby transakcję" ratyfikując członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO. Mevlut Cavusoglu stwierdził jednak, że "ta kwestia nie powinna mieć związku z kontraktem z USA".

Prezydent Turcji Recep Erdogan i prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden
Prezydent Turcji Recep Erdogan i prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden
Źródło zdjęć: © East News | Made Nagi
Karina Strzelińska

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

W środę Mevlut Cavusoglu udał się do Waszyngtonu. Minister Spraw Zagranicznych Turcji rozmawiał z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem o zakupie 40 myśliwców F-16. Administracja prezydenta Joe Bidena wyraziła zgodę na ich sprzedaż, ale transakcję o wartości ok. 20 mld euro zablokował amerykański Kongres. Cavusoglu poinformował Blinkena, że zgoda Turcji na dołączenie do NATO Szwecji i Finlandii nie powinna mieć żadnego związku z realizacją kontraktu i sprzedażą myśliwców.

- Ważne jest, to czy administracja będzie zdecydowana, czy nie.. Jeśli przyjmie zdecydowane stanowisko wobec wszelkich działań, które mogą to (kontrakt na sprzedaż myśliwców - przyp. red.) pokrzyżować, ta kwestia zostanie rozwiązana - powiedział Cavusoglu po rozmowie z Blinkenem w swoim wystąpieniu emitowanym przez turecką telewizję TRT.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Brak zgody na sprzedaż F-16

Wątpliwości Kongresu ws. sprzedaży myśliwców Ankarze wynikają ze stawianych jej zarzutów, a w tym m.in. agresywnej polityki w północnej Syrii, łamania praw człowieka i działaniom zbrojnym przeciwko Kurdom. Nie bez znaczenia jest także postawa Ankary wobec sąsiedniej Grecji.

- Nasze obawy związane są z powtarzającymi się atakami Turcji na naszych kurdyjskich sojuszników w Syrii, przymilanie się do Rosji m.in. przez opóźnianie członkostwa w NATO Szwecji i Finlandii - podkreślił senator Partii Demokratycznej Chris Van Hollen cytowany przez fińskiego publicznego nadawcę radiowo-telewizyjnego Yle. - Tak jak już wcześniej mówiłem, by Turcja otrzymała F-16, musimy mieć gwarancję, że najpierw zajmie się tymi kwestiami - dodał.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
ankarawaszyngtonszwecja
Wybrane dla Ciebie