Waszczykowski w imieniu Dudy wręczył nominacje ambasadorom
Szef MSZ Witold Waszczykowski wręczył w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy nominacje trzem ambasadorom: Urszuli Doroszewskiej, która będzie reprezentować Polskę na Litwie, Jarosławowi Suchoplesowi (w Finlandii) i Waldemarowi Dubaniowskiemu (obejmie placówkę w Tajlandii).
23.06.2017 18:39
Koniec sporu o ambasadorów. Kolejne nominacje
Urszula Doroszewska, jak podano w komunikacie ministerstwa spraw zagranicznych, jest absolwentem socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie PRL angażowała się w działalność opozycyjną - była współpracownikiem KOR, jednym z założycieli Studenckiego Komitetu Solidarności w Warszawie i niezależnego pisma "Głos".
W 2006 roku Doroszewska została ekspertem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a następnie zastępcą dyrektora Biura Spraw Zagranicznych. W latach 2008-2013 sprawowała funkcję Ambasadora RP w Gruzji. W maju 2013 roku objęła stanowisko dyrektora Instytutu Polskiego w Mińsku. We wrześniu 2015 roku została doradcą Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jest autorką licznych artykułów poświęconych krajom byłego ZSRR.
Jarosław Suchoples jest absolwentem Wydziału Historii Uniwersytetu Gdańskiego, studiów doktoranckich na Uniwersytecie Gdańskim oraz w Instytucie Historii Uniwersytetu w Helsinkach. Jego kariera naukowo-dydaktyczna, jak poinformowało MSZ, rozwijała się na macierzystej uczelni, Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkley, Uniwersytecie Humboldta i Wolnym Uniwersytecie w Berlinie, Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, Uniwersytecie Szczecińskim oraz Państwowym Uniwersytecie Malezyjskim w Kuala Lumpur.
W latach 2000-2002 Suchoples pracował jako analityk w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych w Warszawie, jest autorem publikacji naukowych poświęconych regionowi Morza Bałtyckiego, Finlandii i Szwecji, był także szefem projektu badawczego realizowanego w Bibliotece Parlamentu w Helsinkach.
Z kolei Waldemar Dubaniowski jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Stosowanych Nauk Społecznych). W Szkole Głównej Handlowej odbył podyplomowe studia dla kadry zarządzającej oraz w zakresie handlu zagranicznego. W latach 1996-98 pełnił funkcję dyrektora Zespołu Gabinetu Prezydenta RP. Od 1998 do 2003 roku był członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
W latach 2003-2005 pracował w grupie kapitałowej Polskich Sieci Energetycznych SA, początkowo jako doradca, a następnie został powołany na stanowisko wiceprezesa ds. strategii i marketingu w spółce Exatel SA. W 2005 roku pełnił funkcję sekretarza stanu i szefa gabinetu prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Od 2009 do 2013 roku sprawował funkcję Ambasadora RP w Singapurze. Po powrocie do kraju pracował jako dyrektor w PricewaterhouseCoopers, pełnił też funkcję członka rady fundacji "Polska Innowacyjna".
Skrót myślowy Waszczykowskiego
W czwartek doszło do spotkania ministra Waszczykowskiego z szefem gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztofem Szczerskim. Miało ono związek z wypowiedziami szefa MSZ z początku tygodnia o opóźnieniach we wręczaniu nominacji ambasadorskich.
Waszczykowski powiedział TVN24 po spotkaniu z prezydenckim ministrem, że jego poniedziałkowa wypowiedź o opóźnianiu wręczania nominacji ambasadorskich przez prezydenta Dudę była "skrótem myślowym", a opóźnienia w nominacjach ambasadorów to kwestia zastanych od lat procedur i pracy urzędników w kilku instytucjach.
W wydanym po spotkaniu komunikacie biura rzecznika prasowego MSZ podkreślono, że Waszczykowski i Szczerski postanowili "pilnie dokonać przeglądu administracyjnych procedur nominacji ambasadorskich". Poinformowano, że przedmiotem ich rozmowy był również "stan przygotowań do wizyty w Polsce prezydenta USA Donalda Trumpa".
Źródło: WP, PAP, TVN24