Trwa ładowanie...

Waszczykowski: KRLD budzi nasze poważne obawy

Kontynuacja programu nuklearnego przez KRLD budzi nasze poważne obawy. Wierzymy w możliwość rozwiązania dyplomatycznego tego problemu - mówił szef MSZ Witold Waszczykowski podczas spotkania w Wielkiej Brytanii. Wskazał na kluczową rolę Chin w wywarciu presji na reżim północnokoreański - podało MSZ.

Waszczykowski: KRLD budzi nasze poważne obawyŹródło: PAP
d42uems
d42uems

Ministrowie spraw zagranicznych ośmiu państw Europy Środkowo-Wschodniej: Bułgarii, Chorwacji, Czech, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier wzięli w niedzielę udział w rozmowach z szefem brytyjskiej dyplomacji Borisem Johnsonem w jego rządowej rezydencji w Chevening w hrabstwie Kent.

Według komunikatu MSZ przekazanego PAP w niedzielę wieczorem spotkanie w formule "okrągłego stołu" zostało zorganizowane na zaproszenie strony brytyjskiej w przeddzień odbywającej się w poniedziałek Rady do Spraw Zagranicznych (FAC) w Luksemburgu.

"Głównymi tematami dyskusji ministrów były kwestie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa w wymiarze europejskim i regionalnym oraz w szerszym wymiarze obejmującym kwestie bezpieczeństwa międzynarodowego i rozwiązywania konfliktów" - czytamy. "Kontynuacja programu nuklearnego przez KRLD budzi nasze poważne obawy. Wierzymy w możliwość rozwiązania dyplomatycznego" - mówił, cytowany w komunikacie, minister Waszczykowski, "wskazując na kluczową rolę Chin w wywarciu presji na reżim północnokoreański".

Ministrowie - jak podano - rozmawiali także o przyszłości porozumienia ws. irańskiego programu atomowego (JCPOA). "Porozumienie z Iranem to sukces wielu lat wysiłków dyplomatycznych sześciu państw, wspieranych przez resztę społeczności międzynarodowej. Jednak koncentruje się ono jedynie na programie nuklearnym. Trudno więc nie zauważyć widocznych powodów do zaniepokojenia, które wskazał prezydent USA Donald Trump" - zauważył szef polskiej dyplomacji.

Jak napisano, w sobotę Waszczykowski odbył w Londynie nieformalną dyskusję na temat globalnych i regionalnych wyzwań w polityce międzynarodowej z przedstawicielami wybranych brytyjskich instytutów badawczych.

d42uems
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42uems
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj