Kim Dzong Un ma poważny problem. Nie może przeprowadzić kolejnej próby nuklearnej

W okolicy północnokoreańskiego poligonu nuklearnego Punggye-ri zanotowano ostatnio serię wstrząsów tektonicznych i osunięć ziemi. Zdaniem ekspertów świadczy to o tym, że ostatnia próba nuklearna zdestabilizował całą okolicę i dalsze testy na poligonie nie będą możliwe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jeśli eksperci się nie mylą, to Kim Dzong Un ma poważny problem
Jeśli eksperci się nie mylą, to Kim Dzong Un ma poważny problem (PAP/EPA)
WP

Według południowokoreańskiej agencji meteorologicznej w piątek w rejonie poligonu nastąpiło niewielkie trzęsienie ziemi, ale nie wydaje się, by było ono dziełem człowieka tak, jak w przypadku eksplozji jądrowej. Był to trzeci kolejny wstrząs odnotowany tam od 3 września, kiedy to test określany przez Pjongjang jako wybuch bomby wodorowej spowodował trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,3.

WP

Piątkowy wstrząs miał maginitudę 2,7 - poinformowała w Seulu służba meteorologiczna. Według Służby Geologicznej Stanów Zjednoczonych (USGS) wskaźnik ten wyniósł 2,9.

- Wybuch z 3 września był tak silny, że mógł zawalić tunele wydrążone na podziemnym poligonie - powiedział szef działu badań w południowokoreańskim instytucie sejsmologicznym Kim So-gu.

WP

- Sądzę, że region Punggye-ri jest teraz nie do użytku. Jeśli dokonają tam kolejnego testu, może mu towarzyszyć ryzyko skażenia promieniotwórczego - dodał.

Polub WP Wiadomości
WP
WP