Waszczykowski dla "La Repubblica": nie chcę wierzyć, że UE wda się w spór z polskim rządem
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Repubblica" powiedział, że Polska nie dąży do konfrontacji z instytucjami Unii Europejskiej.
21.12.2016 | aktual.: 21.12.2016 19:14
W wywiadzie - opublikowanym na stronie internetowej gazety - szef dyplomacji pytany o sytuację w Polsce wyraził opinię, że "grupy, które rok temu przegrały wybory, najpierw prezydenckie, a potem parlamentarne, nie chcą ustąpić i zaakceptować rezultatu demokratycznej odpowiedzi wyborców".
Politykom opozycji, którzy prowadzą okupację trybuny sejmowej, zarzucił, że "nie rozumieją podstawowych zasad demokracji". - Należy dyskutować, a nie uniemożliwiać dialog - wskazał.
Protest opozycji określił jako próbę "destabilizacji sytuacji politycznej w kraju". Koalicja rządowa - oświadczył szef MSZ - "nie zmienia konstytucji i szanuje wszystkie jej artykuły".
Dodał, że celem rządu jest "modernizacja kraju i państwa"; ale "w ramach zasad obowiązującego systemu".
- Na Zachodzie wielu nie rozumie, że każdy kraj europejski posiada własną specyfikę - zaznaczył Waszczykowski.
Pytany o "groźbę konfrontacji" między polskim rządem a instytucjami europejskimi, szef MSZ ocenił, że jest ona niewielka. - Nie chcę wierzyć w to, że UE zdecyduje się wdawać w spór z rządem, który ma silną legitymację - dodał.
- Nie jest naszą intencją, by wywoływać konfrontację z Komisją czy Parlamentem Europejskim - zapewnił Waszczykowski. Jego zdaniem trzeba zmierzyć się z kryzysem zaufania obywateli do instytucji UE.
- Sygnalizowaliśmy problem od początku naszego dialogu z Komisją Europejską. Znacząca część polskiego społeczeństwa nie rozumie, dlaczego Bruksela kontestuje decyzje podjęte przez rząd wybrany dzięki mocnemu mandatowi wyborczemu - powiedział szef polskiej dyplomacji.
- Mamy nadzieję, że instytucje UE zastanowią się nad tym, zrozumieją, że podejmując inicjatywy wykraczające poza obowiązujące traktaty, ryzykują tym, że zagrażają samej UE - dodał.
- Konsolidacja państwa demokratycznego prawa w Polsce, co oznacza także stworzenie mocnych fundamentów, które pozwolą pracować Trybunałowi Konstytucyjnemu, jest priorytetowym celem polskiego rządu. Potrzebujemy silnej Polski w Unii Europejskiej, która dobrze funkcjonuje - zakończył szef MSZ.
(oprac. Bartosz Lewicki)