Trwa ładowanie...

Zniszczyli unikatową mozaikę na Żoliborzu!

Nowy najemca lokalu w żoliborskim budynku "Merkury" zdecydował się na zastąpienie jej białą ścianą

Zniszczyli unikatową mozaikę na Żoliborzu!
d3m0fpo
d3m0fpo

To tutaj mieściła się kiedyś Cafe Havana, potem Coyot. Ścianę zdobiła unikatowa mozaika Krzysztofa Henisza z lat 60.W grudniu lokal w żoliborskim budynku "Merkury" nabył nowy właciciel. Zniszczył mozaikę i zastąpił ją białą ścianą. Zamierza tu otworzyć nową, tajską restaurację. Dzieło sztuki przepadło bezpowrotnie.

Mozaika nie figurowała w rejestrze zabytków i oczywiście z prawnego punktu widzenia w wynajmowanej przestrzeni każdy ma prawo robić, co tylko chce, ale jest jeszcze coś takiego jak w*rażliwość społeczna i szacunek do sztuki* - mówi Krzysztof Bielecki, twórca działań w przestrzeni miejskiej, który nawołuje do bojkotu nowego lokalu . Zaznacza, że w wielu podobnych sytuacjach nowi najemcy potrafili zachować się "z klasą" i dzięki temu w Muzeum Neonów możemy oglądać znaki świetlne sprzed lat, a malowidła z pracowni Styczyńskiego na Żoliborzu czy ceramika na placu Zbawiciela są odpowiednio zabezpieczone.

*Mozaika powstała w budynku przy ul. Słowackiego w 1963 r. Była jedną z "żywych ścian" stworzoną przez wybitnego artystę-plastyka Krzysztofa Henisza. *Na stałe wpisała się w krajobraz Żoliborza i chyba każdy mieszkaniec doskonale ją pamięta - mówi Wawalove.pl Krzysztof Bielecki.

d3m0fpo

Nie da się już przywrócić tego, co zostało zniszczone, ale pokażmy, że nie ma społecznego przyzwolenia na niszczenie sztuki, nawet jeśli prawo nie chroni jej w odpowiednim stopniu. Proponuję bojkot nowopowstającej tajskiej restauracji i zachęcam do rozpowszechniania niniejszego apelu dalej. Niech stanie się to inspiracją dla innych przedsiębiorców i miłośników nijakich plastikowych wnętrz do bardziej odpowiedzialnego traktowania sztuki, która jest im powierzana wraz z wynajmowaną przestrzenią. Niech żoliborska mozaika stanie się jedną z ostatnich ofiar tego typu błędów i ludzkiej bezmyślności - apeluje.

Czy bojkot to dobry pomysł? Jak powinno się chronić tego typu dzieła sztuki? Co myślicie na ten temat?


d3m0fpo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3m0fpo
Więcej tematów