Trwa ładowanie...

Zniszczony grobowiec gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego został odnowiony

Rodzinny grobowiec Ścibor-Rylskich na warszawskich Powązkach był w dramatycznym stanie. Jego renowacją zajęło się Muzeum Powstania Warszawskiego. Prace udało się zakończyć kilkanaście dni przed rocznicą śmierci generała. Zmarł 3 sierpnia 2018 r.

Zniszczony grobowiec gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego został odnowionyŹródło: East News, fot: PIOTR MOLECKI
d949k55
d949k55

Pieniądze na renowację zebrała Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, która zorganizowała publiczną zbiórkę, a wykonawcą prac było Muzeum Powstania Warszawskiego. Zbiórkę nagłośniła Wirtualna Polska.

"XIX-wieczny grobowiec był fatalnym stanie. Część elementów musiała zostać wymieniona, reszta, z uwagi na zabytkowy charakter grobowca, trafiła do pracowni konserwatorskiej" - pisze o renowacji Muzeum Powstania Warszawskiego na swojej stronie internetowej.

Jak dodaje muzeum, wykonano nową płytę nagrobną z piaskowca, przeszlifowano ściany boczne z odtworzeniem oryginalnej struktury. Wykonano nowe płyty inskrypcyjne i wykuto litery. Oprócz tego została przeprowadzona renowacja kolumn, tympanonu oraz pozostałych detali grobowca.

Uporządkowano również tablice inskrypcyjne. Po jednej stronie znalazła się tablica poświęcona rodzinie Starzeńskich, po drugiej stronie rodzinie Ścibor-Rylskich, a na środku znalazła się tablica z napisem "Grób rodziny Starzeńskich i Ścibor-Rylskich”.

Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego

W grobowcu oprócz generała Zbigniewa Ścibor-Rylskiego ps. Motyl jest pochowana m.in. jego ukochana żona Zofia Rapp-Kochańska, ps. Marie Springer, as wywiadu AK.

d949k55

Jak podaje muzeum całość prac była prowadzona we współpracy z Mazowieckim Konserwatorem Zabytków i Zarządem Cmentarza Powązkowskiego. Opiekę nad grobem będą pełnili wolontariusze Muzeum Powstania Warszawskiego.

Niszczejący grobowiec

Grobowiec Kochańskich i Ścibor-Rylskich na Starych Powązkach był w opłakanym stanie. Fragmenty roztrzaskanych, połamanych kolumn i rozpadająca się tumba. Na tablicach ledwo widać było nazwiska osób pochowanych tutaj od końca XIX w. Jedną z nich jest Zofia Rapp-Kochańska pseudonim "Marie Springer”, as wywiadu Armii Krajowej i uczestniczka powstania warszawskiego oraz ukochana małżonka generała.

W ostatnich latach, uczestnik Powstania Warszawskiego mieszkał w domu opieki. Ścibor - Rylski nie miał dzieci, nie było więc nikogo, kto zająłby się zniszczonym pomnikiem. W odnowieniu nieczytelnych tablic pomagali mu koledzy ze Związku Powstańców Warszawskich. Generał wielokrotnie deklarował, że chce spocząć na cmentarzu obok żony.

Tuż przed śmiercią generała Muzeum Powstania Warszawskiego zdecydowało, że zajmie się odnowieniem grobowca. 27 lipca 2018 r. muzeum uzyskało oświadczenia właścicieli grobowca (w tym notarialne od gen. Ścibora-Rylskiego) upoważniające do przeprowadzenia renowacji. Kilka dni później, 3 sierpnia 2018 r. generał zmarł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d949k55
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d949k55
Więcej tematów