Znamy trasę Parady Równości 2016
Wśród komitetu honorowego wspierającego Paradę znalazła się m. in. Krystyna Janda.
Zaplanowana na 11 czerwca doroczna Parada Równości wyruszy z ul. Emilii Plater, by dotrzeć na Wybrzeże Helskie, do klubu La Playa. Tam rozpocznie się całonocna impreza, której gwiazdą będzie Izabela Trojanowska wraz z zagranicznymi artystami i didżejami. Wśród komitetu honorowego wspierającego Paradę znalazła się m. in. Krystyna Janda.
To już szesnasta w historii Parada Równości – przemarsz idzie z hasłem „Równe prawa, wspólna sprawa”, który streszcza 12 postulatów uczestniczek i uczestników. Postulaty te dotyczą wszystkich mniejszości – od problemów osób z niepełnosprawnością, przez prawa kobiet, sytuację osób LGBT, obcokrajowców i mniejszości religijnych, aż do spraw związanych z edukacją seksualną oraz prawami zwierząt.
Przemarsz i koncert Izabeli Trojanowskiej
Parada Równości wyruszy o godzinie 15:00 z ul. Emilii Plater na wysokości pomiędzy Pałacem Kultury i Nauki a dworcem centralnym. Przemarsz przemieści się Al. Jerozolimskimi, ulicami Kruczą, Szpitalną, przez pl. Powstańców Warszawy, dalej ulicami Świętokrzyską, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem, ulicą Miodową, Kapucyńską przez Most Śląsko-Dąbrowski, ulicę Sierakowskiego, Kłopotowskiego i Wybrzeże Helskie. Parada Równości zakończy się pod klubem La Playa, w którym odbędzie się – darmowa dla osób uczestniczących w przemarszu – całonocna impreza.
Podczas "Plaży Równości" – bo tak nazywać się będzie finałowa zabawa – zobaczyć i posłuchać będzie można m.in. Izabeli Trojanowskiej, jak również zagranicznych grup, które specjalnie na tę noc przybywają do Warszawy. Wśród artystów nie zabraknie Divines (Polska), Helium Jam (Rosja)
, Glittermeat (Norwegia)
i Alexa Palmieri (Włochy). Całość poprowadzą najlepsze polskie drag queen – Charlotte, Aldona Relax i Nikita Bogini Miłości. Impreza potrwa do rana.
- Izabela Trojanowska gościła już na Paradzie Równości dwa lata temu i jej występ okazał się wielkim sukcesem - komentuje Jej Perfekcyjność, rzecznik prasowy Parady Równości. – Dlatego strasznie cieszymy się, że znów przyjęła nasze zaproszenie i uświetni Plażę Równości. Za nieodpłatny udział dziękujemy też przybywającym z zagranicy artystom, którzy chcą wspierać walkę o prawa mniejszości w Polsce. To dla nas ważny gest solidarności ponad narodami i ponad mniejszościami.
Organizatorzy spodziewają się rekordu frekwencji
W tym roku organizatorki i organizatorzy spodziewają się rekordowej frekwencji na manifestacji. Lada dzień skierują oficjalne zaproszenie do włączenia się w manifestację do Komitetu Obrony Demokracji. Już dziś wiadomo, że swoje platformy na Paradzie Równości zaprezentują m.in. Fundacja Batorego (specjalny TIR dla organizacji pozarządowych), Fundacja im. Izabeli Jarugi-Nowackiej, Amnesty International, Ambasada Holandii, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Partia Zieloni, firma Google Polska, rodzice osób LGBT i warszawski klub Blok Bar. Na samej manifestacji pojawią się także maszerujące zorganizowane grupy reprezentujące znane firmy działające w Polsce. Biznes zaangażował się we współfinansowanie wydarzenia m.in. przez projekt niedyskryminujących ubezpieczeń PolisaDlaRownosci.pl, z których zysk wspiera Paradę Równości.
2 czerwca ruszy Festiwal Parady Równości, czyli cykl kilkudziesięciu wydarzeń o tematyce równościowej. Wśród nich znajdą się warsztaty, debaty, szkolenia, seminaria, imprezy oraz konferencje. Pierwszym, otwierającym wydarzeniem jest właśnie konferencja naukowa „Strategie Queer 2”, która w dniach 2-3 czerwca odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim. Pełny program Festiwalu dostępny jest na stronie ParadaRownosci.eu oraz na facebooku wydarzenia. O programie informować będzie też Przewodnik Parady Równości, który w wersji drukowanej dostępny będzie w lokalach w całej Warszawie już za kilka dni.
Komitet honorowy Parady Równości
Paradę Równości wspiera, jak co roku, Komitet Honorowy, w skład którego wchodzą postacie życia publicznego, które swoim przykładem chcą zachęcić innych do wspierania idei wydarzenia. W tym roku Komitet liczy rekordową liczbę 36 osób, wśród których znaleźli się m.in. Anna Grodzka, Agnieszka Szulim, ks. Krzysztof Charamsa, Wanda Nowicka, prof. Monika Płatek, prof. Magdalena Środa, Piotr Pacewicz, Paulina Młynarska, Marek Borowski, Krystyna Mazurówna, Krystyna Janda, Joanna Senyszyn czy też Dariusz Michalczewski i Eliza Michalik.
Organizatorem Festiwalu i Parady Równości jest Komitet Organizacyjny – oddolnie zawiązana nieformalna koalicja organizacji, partii, firm i osób indywidualnych pod przewodnictwem Fundacji Wolontariat Równości. W skład komitetu wchodzi ponad 30 podmiotów, które razem decydują o tym, jak wygląda Parada Równości.
Brak patronatu prezydent Warszawy?
Parada Równości zwróciła się z prośbą o patronat m.in. do Prezydent m.st. Warszawy oraz do Pełnomocnika rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania. Dotychczas obydwie osoby nie odpowiedziały. Na zaproszenie Parady Równości nie odpowiedziała także Platforma Obywatelska.
- W grudniu ubiegłego roku Rafał Trzaskowski z trybuny sejmowej zapowiadał, że w proteście wobec działań PiS, pojawi się na Paradzie Równości - wyjaśnia Łukasz Pałucki, prezes Fundacji Wolontariat Równości. - Skierowaliśmy więc do niego, ale i do całej Platformy Obywatelskiej zaproszenie do udziału w przemarszu. Niestety, odpowiedzi nie dostaliśmy, mimo upływu kilku miesięcy.
Dla osób przybywających do Warszawy, organizatorzy przygotowali zniżki w wybranych hotelach na terenie miasta. Dzięki współpracy z siecią hoteli Start, osoby wpisujące specjalne hasło, otrzymują raport na nocleg.
Przeczytaj też: Pożar na Pradze. Na miejscu znaleziono jedną osobę