Trwa ładowanie...

Znalazł grób czarnoskórego powstańca... w pół godziny. Kulisy historycznego odkrycia

Wystarczyło dokładnie przestudiować jedną stronę internetową.

Znalazł grób czarnoskórego powstańca... w pół godziny. Kulisy historycznego odkrycia
d472ihz
d472ihz

Jak mówi historyk i rekonstruktor historyczny Paweł Skiba w rozmowie z serwisem WawaLove.pl, lokalizacja grobu „Aliego” czarnoskórego, warszawskiego powstańca była dużą tajemnicą. Pomimo tego, Skibie udało się znaleźć nagrobek Augusta Agbola O’Browna… w pół godziny.

- W pierwszej kolejności przejrzałem informację na temat Augusta Agbola O’Browna na Wikipedii. Wszystko wskazuje na to, że na tej stronie nikt nie sięgnął głębiej, czyli nie sprawdził aktu zgonu – mówi odkrywca Paweł Siba. I dodaje, że w dokumencie znajdowały się istotne informacje, m.in. adres miejsca, gdzie O’Brown zmarł. - Jeżeli miałem ten adres to wiedziałam, w jakiej dzielnicy jest pochowany - podkreśla.

W ten sposób Paweł Skiba trafił na londyńską dzielnicę Hampstead. W internecie znalazł telefon do administratora cmentarza, który podał mu numer poszukiwanego grobu i doradził, jak powinien poruszać się po alejkach.

- Schody się zaczęły, gdy przyjechałem wraz z Krzysztofem Padałko na miejsce. Każdy z cmentarzy jest inaczej podzielony, jest inna numeracja, układ grobów. Mieliśmy problem, by znaleźć ten grób, szukaliśmy go dwie godziny. Padał deszcz, niektóre groby były przewrócone albo kompletnie niewidoczne – wspomina Skiba. Nie inaczej było w przypadku Augusta Agbola O’Browna. Odkrywcy zadbali o niego i oczyścili.

Na pytanie, dlaczego Paweł Skiba tak bardzo zainteresował się postacią O’Browna, historyk nawiązał do… Marszu Niepodległości. – Po 11 listopada, gdy prasa brytyjska i nie tylko opisywała to wydarzenie jako marsz nacjonalistów, a konkretniej rasistów, stwierdziłem, że muszę oddać należytą cześć Aliemu – tłumaczy WawaLove.pl. – August Agbola O’Brown był czarnoskórym bohaterem powstania warszawskiego. To dowodzi, że osoby z różnych kręgów kulturowych przyjeżdżały do Polski i chciały walczyć o ten kraj. Idea, która skupiała ludzi z rozmaitych regionów świata to jest ta sama idea ludzi, którzy uczestniczyli w Marszu Niepodległości.

d472ihz

Paweł Skiba to nie jedyny historyk, który bada biografię Augusta Agbola O’Browna. Zajmuje się ta sprawą również dr Zbigniew Osiński, historyk. Przeprowadzając kwerendę potrzebną do uzupełnienia danych do biogramów uczestników Powstania Warszawskiego znalazł dokumenty zawierające przydział bojowy Augusta Agboli O’Browna do plutonu łączności batalionu Iwo–Ostoja, na terenie Śródmieścia. Pracownikowi Muzeum udało się także skontaktować z plut. Aleksandrem Marcińczykiem ps. „Łabędź”, który potwierdził udział Agboli w Powstaniu Warszawskim w Śródmieściu Południowym.

"Nie wiemy, co robił w czasie, gdy z Warszawy Niemcy wypędzili całkowicie ludność cywilną. Nie wiemy też, gdzie była jego rodzina i on sam w ciągu pierwszych powojennych lat"– pisał Osiński. Wiadomo, że w 1958 roku wraz z rodziną wyjechał z Warszawy do Wielkiej Brytanii. Do Polski już nigdy nie wrócił.

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytajcie również: Szczerba: "pobito 66-latka w tramwaju, bo czytał Gazetę Wyborczą". Policja wypytuje o szczegóły na Twitterze

d472ihz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d472ihz
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj