Trwa ładowanie...

Za darmo: "W pobliżu Mirona"

Pokazy filmów w Muzeum Literatury

Za darmo: "W pobliżu Mirona"
d3l8873
d3l8873

Muzeum Literatury zaprasza na pokaz filmu "W pobliżu Mirona" w reżyserii Piotra Morawskiego oraz odczyt dr Izabeli Tomczyk na temat filmowej i literackiej twórczości Mirona Białoszewskiego . Będzie można zobaczyć także filmy nakręcone przez samego Białoszewskiego.

Specyficzne filmiki, rejestrowane amatorską kamerą, zaczęły powstawać w połowie lat 60. za namową Romana Klewina, znającego słabość Białoszewskiego do Bergmana, Bunuela, Felliniego, do kina niemego i komedii Chaplina. Były formą zapełnienia pustki powstałej po zakończeniu działalności Teatru Osobnego.

Planem filmowym było mieszkanie Klewinów, pełne starych mebli, luster i książek oraz – nadających niepowtarzalny klimat wnętrzom – rzeźb i obrazów Ady Buraczewskiej-Klewin, nazywanych meblo-tworami. Ada była również projektantką kostiumów i scenografii. Początkowo w filmikach grały aktorki z teatru Małych Form, a po 1970 r. do grona wykonawców dołączyli Anna i Tadeusz Sobolewscy, Agnieszka Kostrzębska-Petelska, Anula Żurawska, Malina Kluźniak, czasami Jadwiga Stańczakowa, Ewa Berberyusz i Halina Oberlaender, słynna Kicia-Kocia.

d3l8873

Powstałe nieme etiudy trwają kilka minut – tyle, na ile pozwalała długość stosowanej ośmiomilimetrowej taśmy. Białoszewski i Klewin omawiali pomysły na scenki, dla których inspiracją były własne teksty Mirona (Salon pani Żeni), sny, ludowe pieśni, podania, historyczne postaci, aktualne „przygody” i inne, jak zapamiętana z dzieciństwa historia o Kacie i Krakowiance z teatrzyku na Tłomackiem. Akcja wygrana jest wyłącznie obrazem – przy ośmiomilimetrowej kamerze nie ma możliwości nagrywania dźwięku.

Te nieme filmy, pokrewne poetyce onirycznej były zabawą, ale i nową przestrzenią ekspresji. Polecamy!

"W pobliżu Mirona"
21 listopada 2013 (czwartek), godz. 18.00
Muzeum Literatury
Rynek Starego Miasta 20

d3l8873
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3l8873
Więcej tematów