Trwa ładowanie...

Za darmo: BIG JUMP nad Wisłą

Dla rzek, 14 lipca o godz. 15.00 w wielu miejscach Europy - także w Warszawie - mieszkańcy spotykają się na BIG JUMP i wspólnie wchodzą do wody

Za darmo: BIG JUMP nad Wisłą
d23u2c5
d23u2c5

Nie ma życia bez wody, nie ma życia bez rzek. Są głównym rezerwuarem wody, z której ludzie korzystają w różny sposób – od produkcji po rekreację. Ale ludzie są też rzekom potrzebni. Dla rzek, 14 lipca o godz. 15.00 w wielu miejscach Europy - także w Warszawie - mieszkańcy spotykają się na BIG JUMP i wspólnie wchodzą do wody. W Polce BIG JUMP organizuje Klub Gaja, a w Warszawie współorganizatorem wydarzenia jest m. st. Warszawa.

Wydarzenie odbędzie się na plaży nad Wisłą, na wysokości Pomnika Saperów (Płyta Desantu), w okolicy Cypla Czerniakowskiego, przy Bulwarze Flotylli Wiślanej.

Klub Gaja zaprasza do udziału każdego, kto kocha wodę i docenia rolę rzek. Zaproszenie skierowano m.in. do pani Prezydent m.st. Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz. Swoją obecność potwierdził Minister Środowiska, Marcin Korolec. Dla pierwszych uczestników będą pamiątkowe koszulki i czapki. Dla dzieci gry i zabawy. O bezpieczeństwo zadba policja rzeczna i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Zgodnie z Ramową Dyrektywą Wodną UE, do 2015 roku we wszystkich krajach, wody powierzchniowe powinny uzyskać dobry stan chemiczny i ekologiczny. Do tego potrzebne są i przepisy, i uwaga obywateli. Pokazanie społecznego poparcia dla czystych i żyjących rzek to główny cel BIG JUMP. Od 2005 roku, akcja przynosi coraz więcej publicznych wydarzeń nad rzekami i akwenami w całej Europie. Informują o nich media, a sytuacja rzek i ich przyszłość stają się przedmiotem zainteresowania szerokiej opinii publicznej.W Polsce wydarzenie koordynowane jest przez Klub Gaja w ramach programu edukacji ekologicznej – Zaadoptuj rzekę (w latach 2005 – 2013 zaadoptowano 670 rzek i akwenów w ponad 1050 miejscach). Partnerem strategicznym programu jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Jego celem jest rozwijanie i pielęgnowanie wartości przyrodniczych, kulturowych i społecznych polskich rzek m.in. poprzez konkurs Rzeka Roku, którego ambasadorem została podróżniczka i pisarka, Beata Pawlikowska.


BIG JUMP 2013 Polska odbędzie się od Beskidów po Morze Bałtyckie, m. in. nad rzekami: Świder - plaża w Otwocku (Inicjatywa Chodź nad Świder), Biebrzą - plaża miejska w Goniądzu (Biebrzański Klub Płetwonurków Meander); Muchawką – zalew w Siedlcach (Polski Klub Ekologiczny- koło Podlasie w Siedlcach), Stępnicą w Goleniowie (Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy); Białą w Bielsku- Białej, potokiem Zimnik w Lipowej i nad Morzem Bałtyckim – Hel, Zatoka Pucka (Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego).

d23u2c5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23u2c5
Więcej tematów