Wyburzą warszawski wieżowiec. W jego miejsce powstanie 188-metrowy biurowiec
83-metrowy warszawski wieżowiec Ilmet zostanie wyburzony.
Charakterystyczny biurowiec Ilmet, zlokalizowany przy rondzie ONZ w Warszawie, zostanie wyburzony. W jego miejsce ma powstać 188-metrowy drapacz chmur. Realizacją zadania zajmie się firma Skanska. Jak informuje serwis bryla.pl, spółka kupiła również projekt nowego budynku - "Warsaw One" - autorstwa biura architektonicznego Schmidt Hammer Lassen Architects.
83-metrowy wieżowiec Ilmet wzniesiono w 1997 roku. Projekt Miljenko Dumencica i Mirosława Kartowicza zrealizowała wówczas austriacka firma Ilbau. Jak się okazuje, biurowiec zostanie zburzony. Główna przyczyną tej decyzji jest zwiększający się popyt na przestrzeń biurową w centrum Warszawy. Firma Skanska zamierza postawić budynek o przeszło 100 metrów wyższy, niż obecny Ilmet. Decyzja argumentowana jest także chęcią bardziej efektywnego zagospodarowania działki przy Rondzie ONZ.
Zbyt mało atrakcyjny
Biurowiec zwieńczony logo Mercedesa okazał się zbyt małym i "nieatrakcyjnym" partnerem dla stojącego tuż obok wieżowca Rondo 1. Ponadto działka, na której go wybudowano, zyskała na wartości po otwarciu drugiej linii metra.
- Budujemy Warszawę od ponad 20 lat. Projekty Skanska to m.in. duży fragment alei Jana Pawła II, a kolejne budynki niebawem staną się elementem zmienionej ulicy Towarowej. Będziemy dokładnie analizować możliwości odpowiedniego zagospodarowania terenu przy rondzie ONZ. Jest ich kilka, teraz nie wykluczamy żadnego z nich. Chcemy przede wszystkim, żeby w tak reprezentacyjnym punkcie miasta był odpowiednia architektura, która dobrze wpisze się w oczekiwania mieszkańców Warszawy - mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający Skanska Property Poland.
Jak będzie wyglądał nowy wieżowiec?
- O rozbiórce Ilmetu mówi się od kilku lat. Prezentowany już wcześniej projekt nowego drapacza chmur, który ma zostać wybudowany po zburzeniu biurowca, powstał w pracowni Schmidt Hammer Lassen Architects. Z dostępnych, poglądowych wizualizacji wynika, że wieżowiec będzie składał się z trzech kaskadowo usytuowanych względem siebie brył. Ich zwieńczenie zostanie zaakcentowane złotym kolorem. Autorzy projektu mają na swoim koncie takie realizacje jak: Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, Bibliotekę Królewską w Kopenhadze, grenlandzkie Centrum Kultury czy też projekt Uniwersytetu w Utrechcie - dodaje Rudzki.
Skanska prowadzi szereg inwestycji biurowych na terenie Warszawy. Wystarczy wspomnieć chociażby otwarte niedawno Atrium 2 przy ulicy Pereca, czy też budowę kompleksu Generation Park przy Rondzie Daszyńskiego oraz Spark przy ulicy Towarowej.
Nie znamy jeszcze konkretnej daty wyburzenia wieżowca przez szwedzką firmę. Budynek od kilku miesięcy stoi pusty.
Źródło: (bryla.pl)