Trwa ładowanie...

Wybory 2020 r. Rafał Trzaskowski złożył zawiadomienie do prokuratury

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski złożył do Prokuratury Rejonowej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na próbie przetwarzania danych osobowych. Zawiadomienie złożono w związku z anonimowym mailem z prośbą o przekazanie spisu wyborców.

Wybory 2020 r. Rafał Trzaskowski złożył zawiadomienie do prokuraturyŹródło: Getty Images, fot: NurPhoto , Contributor
d3ojxh0
d3ojxh0

- Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla mnie najważniejsze - w tym także bezpieczeństwo ich danych. Na próby ich wyłudzenia odpowiedź musi być stanowcza. Dlatego składamy zawiadomienie do prokuratury ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa – powiedział prezydent Rafał Trzaskowski.

Jak informuje ratusz w komunikacie, 23 kwietnia 2020 r. o godz. 2.20 na adres mailowy Sekretariatu Gabinetu Prezydenta m.st. Warszawy wpłynęła wiadomość wysłana z adresu: wybory2020@poczta-polska.pl. Wiadomość była podpisana jako Poczta Polska, bez wskazania konkretnych danych osobowych nadawcy.

Autor wiadomości zwrócił się do Urzędu m.st. Warszawy z wnioskiem o przekazanie danych ze spisu wyborców, w terminie nie dłuższym niż dwa dni robocze licząc od dnia otrzymania wniosku.

W mailu powołano się na art. 99 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. z 2020 r. poz. 695) a także na bliżej niezidentyfikowaną decyzję Prezesa Rady Ministrów z 16 kwietnia 2020 r. (BPRM.4820.2.3.2020) dotyczącą podjęcia przez Pocztę Polską S.A. czynności niezbędnych do przygotowania przeprowadzenia wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. Skan tej decyzji nie został jednak dołączony do wiadomości.

d3ojxh0

W dalszej części wskazano żądane dane personalne, a także formułę w jakiej powinny one zostać przekazane wnioskodawcy.

Zarówno forma jak i treść maila wskazują na podejrzenie usiłowania popełnienia przestępstwa przez osoby, które go wysłały – podkreśla stołeczny ratusz.

- Dlatego prezydent na podstawie art. 304 § 2 Kodeksu Postępowania Karnego w związku z art. 13 § 1 Kodeksu Karnego w imieniu m.st. Warszawy zawiadomił Prokuraturę Rejonową o podejrzeniu usiłowania popełnienia przez bliżej nieznane osoby przestępstwa polegającego na próbie przetwarzania danych osobowych, znajdujących się w spisach wyborców, sporządzanych przez m.st. Warszawę na podstawie art. 26 § 10 Kodeksu Wyborczego, choć do ich przetwarzania te osoby nie są uprawnione, co stanowi czyn określony w art. 107 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych – czytamy w komunikacie ratusza.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d3ojxh0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ojxh0
Więcej tematów