Trwa ładowanie...

Wybory 2020. Jak uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania?

Przed nami druga tura wyborów na prezydenta Polski. Jakie dokumenty muszą złożyć osoby, które do głosowania przystąpią poza swoim miejscem zameldowania?

Wybory 2020. Jak uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania?
d4o0uq1
d4o0uq1

W drugiej turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda zmierzy się z Rafałem Trzaskowskim. Żaden z kandydatów nie uzyskał bowiem w niedzielnych wyborach ponad 50 proc. głosów.

Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę, 12 lipca. Dla wielu z nas jest to jednak okres wakacji i wypoczynku poza domem. Co zrobić, aby móc skorzystać ze swoich praw wyborczych podczas wyjazdu?

Warszawa. Zaświadczenie o prawie do głosowania – co musimy wiedzieć?

Do piątku 10 lipca jest możliwości odebrania zaświadczenia o prawie do głosowania poza miejscem stałego zameldowania. Zaświadczenie takie możemy uzyskać telefaksem lub drogą elektroniczną – poprzez złożenie odpowiedniego wniosku na platformie ePUAP. Niezbędne do złożenia wniosku online jest podanie imienia, nazwiska, daty urodzenia oraz numeru pesel, jak również adresu zamieszkania.

d4o0uq1

"Zobacz także: Wybory 2020. Mówił, że wygrana Trzaskowskiego nie będzie tragedią. Jarosław Gowin zmienia zdanie?"

Strona stołecznego Urzędu Miasta publikuje przykładowy wzór takiego wniosku.

Zaświadczenie wydawane jest również w urzędzie gminy, gdzie figurujemy na liście wyborców. Możemy odebrać je osobiście lub za pośrednictwem upoważnionej przez nas osoby.

Musimy jednak pamiętać, że zaświadczenie o prawie do głosowania, pozwala nam wprawdzie oddać głos w dowolnym miejscu Polski oraz za granicą i na polskich statkach morskich, jednak wydawane jest tylko jednorazowo. Oznacza to, że jeśli zgubimy lub zniszczymy dokument, nie będziemy mogli wziąć udziału w głosowaniu 12 lipca w żadnym z okręgów, nawet w miejscu zameldowania.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4o0uq1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4o0uq1
Więcej tematów