RegionalneWarszawaWybory 2019. Cisza wyborcza zacznie obowiązywać od północy. Co to oznacza?

Wybory 2019. Cisza wyborcza zacznie obowiązywać od północy. Co to oznacza?

13 października wybory parlamentarne. W dzień, który poprzedza głosowanie na kandydatów do Sejmu i Senatu, w całym kraju będzie obowiązywać cisza wyborcza.

Wybory 2019. Cisza wyborcza zacznie obowiązywać od północy. Co to oznacza?
Źródło zdjęć: © PAP | PAP
Katarzyna Romik

11.10.2019 09:35

Wybory parlamentarne 2019 już w najbliższą niedzielę 13 października. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do 21. Cisza wyborcza rozpocznie się na 24 godziny przed dniem głosowania, a więc w piątek o północy. Cisza wyborcza zakończy się w momencie zamknięcia lokali wyborczych.

Zakaz agitacji wyborczej

W okresie ciszy wyborczej nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. W praktyce nie wolno m.in.: zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również internetu.

Zabroniona jest również agitacja wyborcza w lokalu wyborczym, polegająca m. in. na eksponowaniu symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna w wysokości od 50 zł do 5 tys. zł.

Cisza wyborcza: zakaz publikacji sondaży

W czasie ciszy wyborczej nie możesz upubliczniać wyników sondaży wyborczych. Jeśli złamiesz zakaz, grozi Ci grzywna od pięciuset tysięcy do nawet miliona złotych.

W czasie ciszy wyborczej dozwolone będzie utrzymywanie plakatów kandydatów powieszonych przed ciszą wyborczą oraz utrzymanie w Internecie materiałów o charakterze agitacyjnym oraz wyników sondaży przedwyborczych, umieszczonych tam przed rozpoczęciem ciszy wyborczej, pod warunkiem, że nie będą w nich dokonywane żadne zmiany.

W dniu głosowania, 13 października, będzie można natomiast informować o samym przebiegu wyborów, relacjonować głosowanie na kandydatów, podawać informacje o frekwencji wyborczej w ubiegłych latach oraz podawać informacje o liczbie osób, którym wydano karty do głosowania ustalonej przez Państwową Komisję Wyborczą na podstawie danych otrzymanych z obwodowych komisji wyborczych.

Cisza wyborcza: gdzie zgłaszać jej naruszenie?

PKW przypomina: naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej to wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów – przestępstwo.

Zatem ocena, czy w danym przypadku doszło do naruszenia tych zakazów, nie będzie należała do Państwowej Komisji Wyborczej, lecz do organów ścigania i sądów.

Dlatego też wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać Policji.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zandberg pod debacie w TVN24: zabrakło liderów KO i PiS

Zobacz także
Komentarze (0)