Trwa ładowanie...

Wszystkich Świętych. Rekordowa kwesta na Starych Powązkach w Warszawski. Zebrano więcej niż w ubiegłych latach

280 tys. zł zebrali kwestujący na warszawskich Starych Powązkach. To najlepszy wynik zbiórki od ośmiu lat - wtedy wolontariusze zebrali o 20 tys. zł mniej.

Wszystkich Świętych. Rekordowa kwesta na Starych Powązkach w Warszawski. Zebrano więcej niż w ubiegłych latachŹródło: East News, fot: Grzegorz Banaszak/REPORTER
d1krn95
d1krn95

Kwesta na Starych Powązkach w Warszawie trwała w tym roku trzy dni. Wolontariusze zbierali datki na renowację zabytkowych nagrobków od 1 do 3 listopada.

Marcin Święcicki, prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami, podkreślał, że pogoda dopisała i cmentarz odwiedziło wyjątkowo dużo ludzi.

Zbiórka była prowadzona w tym roku po raz 45. 1 listopada do puszek kwestujących wrzucono 165 tys. zł, drugiego dnia - 60 tys. zł, a w niedzielę - 55 tys. zł. W sumie - 280 tys. zł.

W ubiegłym roku na najstarszym warszawskim cmentarzu zebrano 235 tys. zł. Rekord kwesty padł w 2011 r. i wyniósł dokładnie 257,8 tys. zł.

d1krn95

Datki, które udało się zebrać mają pozwolić na dokończenie prace konserwatorskich w Alei Katakumbowej. Do odrestaurowania zostały dwa obiekty, na które w tym roku już zabrakło pieniędzy: kaplica Józefa Prasławskiego i pomnik nagrobny Hipolita Poznańskiego.

Komitet Powązkowski zamierza też odnowić w 2020 r. ok. 20 nagrobków w alei prowadzącej od Bramy św. Honoraty do Katakumb, kaplicę Naimskich w kwaterze 181. oraz trzy pomniki w kwaterach 8., 213. i 219. Koszt tych prac wyceniono na ok. 850 tys. zł.

W tegorocznej kweście uczestniczyło ok. 250 wolontariuszy. Tradycyjnie, z puszkami na Starych Powązkach stawili się aktorzy, dziennikarze, ludzie kultury i nauki, politycy i przedstawiciele władz samorządowych. Odwiedzający stołeczną nekropolię mogli spotkać m.in. Maję Komorowską, Magdalenę Zawadzką, Macieja Orłosia, Krzysztofa Ziemca, Krzysztofa Ibisza, Barbarę Nowacką i Kazimierza Kaczora.

Źródło: Gazeta Stołeczna

d1krn95

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Policja w kościele. "Bezradność emocjonalna księży"

d1krn95
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1krn95
Więcej tematów