Wspomnienia Prażan w komiksie
Epizody z życia mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy od czasów międzywojnia do lat 60-tych XX wieku będą przedstawione w formie antologii komiksowej
25.03.2013 10:59
To kolejna odsłona projektu Praga Gada . W tym roku epizody z życia mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy od czasów międzywojnia do lat 60-tych XX wieku będą przedstawione w formie antologii komiksowej - premiera ma odbyć się w czerwcu 2013r.
Antologia ta zawierać będzie prezentowane od trzech lat na stronie pragagada.pl wspomnienia starszych mieszkańców Pragi, dotyczące życia codziennego, w czasie wojny i PRL, dorastania, osobliwych praskich zwyczajów. Typowy rozmówca autorów projektu Praga Gada jawi się w swojej narracji jako kilkulatek pochodzący z rodziny nieinteligenckiej, wielodzietnej, który pod nieobecność ojca, podczas i po okupacji niemieckiej, przejmuje cześć jego ról społecznych. Kobiety stanowią tu mniejszość i wśród nich znajdziemy te, które czynnie walczyły z wrogiem, albo były "westalkami praskich ognisk domowych, wrażliwymi i spostrzegawczymi obserwatorkami codzienności na Pradze" - jak czytamy na portalu warsoff.blox.pl . **
Komiks będzie się składał z kilkunastu historyjek, zainspirowanych treściami zawartymi na www.PragaGada.pl. Obecnie trwa nabór prac komiksowych. Niektóre epizody ilustrują w trybie pozakonkursowym najwybitniejsi rysownicy (Michał Śledziński, Przemysław Truściński, Konstantin Komardin, a przede wszystkim Tony Sandoval i inni). Scenariusze piszą Paweł Timofiejuk i Przemysław J. Olszewski. Jeszcze przez miesiąc - do 22 kwietnia organizatorzy czekają na prace konkursowe. Przewidziano nagrody, a każdy uczestnik otrzyma komiks. Szczegóły na www.pragagada.pl.
Forpocztą dla komiksu są * wykłady komiksowe na Pradze Północ, o nazwie „Historia obrazkowa”. Pierwszy z nich odbędzie się w najbliższą środę *27.03.2013 w godz. 19:00-21:00 pt. „Jak Tony rysuje komiks o Pradze? Warsztat pracy komiksiarza". *Gość specjalny *Tony Sandoval - meksykański twórca komiksowy, który obecnie mieszka w Berlinie.