Trwa ładowanie...

Wizyta Prezydenta Chin w Warszawie. Protesty przed Ambasadą

Rozpoczęła się wizyta przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping w Polsce. Jego przeciwnicy wszczęli protest.

Wizyta Prezydenta Chin w Warszawie. Protesty przed Ambasadą
d2tegp1
d2tegp1

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping z małżonką przybyli w niedzielę późnym popołudniem do Warszawy. Przeciwny chińskiej ekspansji na Morzu Południowochińskim oraz łamania praw człowieka spotkali się pod Ambasadą Chin.

Przeciwnicy Xi Jinpinga protestowali przed Ambasadą Chin w Warszawie, domagając się szanowania praw człowieka. Demonstranci mówili również "stop" przejmowaniu przez Chiny kolejnych wysp na Morzu Południowochińskim. - Chiny prowadzą politykę hegemonii i zabierają wysepki na Morzu Południowochińskim. To powoduje bardzo napiętą sytuację - mówił jeden z uczestników protestu.

Jak udało nam się dowiedzieć od Biuras Prasowego Komenda Stołeczna Policji protestowało około 170 osób. Wśród demonstrujących byli głównie Wietnamczycy mieszkający w stolicy. To właśnie ich kraj rości sobie prawa do części wysp znajdujących się na bogatym w złoża Morzu Południowochińskim. Nie zgadzają się na chińską agresję w tym rejonie. Jak informują światowe media, Chiny, bagatelizując amerykańskie oskarżenia o "zwiększanie militaryzacji" regionu, rozmieszczają rakiety na Wyspie Woody.

Xi Jinping w Warszawie

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej spotka się w poniedziałek z Prezydentem RP, Andrzejem Dudą. Głowy państw min. podpiszą umowy dwustronne, które będą zapowiedzią nawiązania współpracy pomiędzy Polską a Chinami. - Chcemy być dla Chin centralnym partnerem w Europie Środkowej - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

d2tegp1

Następnie Xi Jinping spotka się z marszałkami Sejmu i Senatu: Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim; będzie też rozmawiał z premier Beatą Szydło. Wśród tematów rozmów szefowej rządu z prezydentem Chin znajdą się kwestie gospodarcze, współpraca naukowa oraz kulturalna. - Spotkanie będzie okazją do omówienia współpracy między obu krajami w obszarze inwestycji, infrastruktury oraz rozwijania połączeń transportowych - czytamy na stronie kancelarii premiera.

Ponadto zaplanowano udział Andrzeja Dudy i Xi Jinpinga w Międzynarodowym Forum Nowego Jedwabnego Szlaku oraz IV Polsko-Chińskim Forum Regionów w hotelu Sheraton. Późnym południem szefowie państw symbolicznie otworzą linię kolejową na trasie Chiny-Europa pod marką China Railway Express. Oficjalną wizytę przewodniczącego Xi z małżonką w Polsce zakończy kolacja na Zamku Królewskim.

Chińska para prezydencka będzie przebywać w Polsce do wtorku.

Przeczytajcie również: Molo w Warszawie już w 2019 roku?

d2tegp1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tegp1
Więcej tematów