Whisky z całego świata pojawią się w Warszawie
Whisky Live Warsaw już 13-14 października w Sangate Hotel Airport
Whisky z lodem czy colą? Ze Szkocji czy z Irlandii? Czym się różni single malt od whisky blendowanej? Na te wszystkie pytania uzyskasz odpowiedź podczas zbliżającego się festiwalu Whisky Live Warsaw. Organizatorzy zapewniają, że nie zabraknie atrakcji dla początkujących koneserów mocnych trunków.
Jak wynika z badań, już co czwarty Polak sięga po whisky. Ten mocny trunek już dawno przestał być kojarzony wyłącznie ze światem blichtru i biznesu. Dziś jego bogaty wachlarz aromatów i smaków doceniają niemal wszyscy. Nic dziwnego, że tegoroczna oferta festiwalu Whisky Live Warsaw została skrojona nie tylko pod koneserów, ale również tych, którzy dopiero sięgają po dobrą single malt. Najbliższa edycja odbędzie się w dniach 13-14 października w Sangate Hotel Airport (ul. 17 stycznia 32, Warszawa). Dla wystawców oraz gości festiwalowych przeznaczono trzykrotnie większą niż poprzednio przestrzeń - ponad 2200 m2 wypełnionych stoiskami, sceną oraz innymi atrakcjami przygotowanymi dla miłośników tego wyjątkowego trunku, jakim jest whisky.
Rekordowa liczba wystawców
W festiwalu weźmie udział blisko 80 wystawców, oferujących ponad 500 gatunków whisky do degustacji. Spora część z nich będzie bezpłatna. Za wybrane, droższe edycje trzeba będzie zapłacić specjalnymi, dostępnymi na miejscu voucherami. W ofercie festiwalowej znalazły się trunki z wszystkich kontynentów. Po raz pierwszy w Polsce pojawi się szwajcarska whisky, a swoją historią będzie zaskakiwać trunek z Islandii, do produkcji którego (jej dymnej wersji) zamiast torfu (do osuszenia słodu jęczmiennego) używa się owczych odchodów! Premierę będą miały również duńskie rumy, pochodzące z destylarni zlokalizowanej na dawnym terenie Duńskich Indii Zachodnich, a obecnie Wyspach Dziewiczych (terytorium zależne od USA). W jej ofercie znajdują się rumy finiszowane w różnych beczkach (m.in. po porto, Sherry czy słodkim winie Sauternes).
Główna scena festiwalowa
Idea festiwalu nie ogranicza się tylko do degustacji whisky. Festiwal to również możliwość spotkań ze światowymi autorytetami w tej dziedzinie, master blenderami, global ambasadorami oraz przedstawicielami zagranicznych destylarni.
- Wpisujemy się w światowy koncept imprez pod szyldem Whisky Live, które stanowią doskonałe miejsce do rozmów na temat trendów i zjawisk zachodzących na rynku whisky, a także wymiany spostrzeżeń odnośnie wybranych gatunków tego trunku. Stawiamy na edukację naszych gości, którzy dzięki przyswojonej w ten sposób wiedzy mogą później samodzielnie zgłębiać tajniki fascynującego świata dozna smakowych – przekonuje Jarosław Buss, organizator corocznego Whisky Live Warsaw.
W tym roku życie festiwalowe skupi się na głównej scenie, zlokalizowanej w centralnym miejscu Whisky Live Warsaw. Organizatorzy przygotowali bogaty program wydarzeń. Odbędą się spotkania z uznanymi autorami książek o whisky. Ingvar Ronde opowie o tegorocznym wydaniu „Whisky Yearbook 2017” – obowiązkowej pozycji każdego miłośnika tego trunku. Z kolei Dominic Roskrow pojawi się w Warszawie z najnowszą edycją zaktualizowanej przez siebie, kultowej pozycji wydawniczej autorstwa nie żyjącego już Michaela Jacksona - „Michael Jackson’s Malt Whisky Companion”. Obie książki będą do nabycia w sklepie festiwalowym. Na scenie odbędzie się również szereg prezentacji i wykładów prowadzonych przez ambasadorów znanych marek.
Zatoka Smaku
Coraz częściej mężczyźni próbują swoich sił w kuchni, dlatego nie mogło zabraknąć na festiwalu atrakcji kulinarnych. Tegoroczny koncept gastronomiczny z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom dobrego jedzenia. Na specjalnie wydzielonej powierzchni festiwalowej, zwanej „Zatoką Smaku”, odbywać się będą pokazy kulinarne i food pairingu (popularnego ostatnio parowania potraw z whisky) z udziałem najlepszych szefów kuchni w kraju. Goście będą mogli spróbować serów połączonych z odpowiednimi gatunkami whisky, a także słodyczy przygotowanych na bazie tego złocistego trunku. Przewidziano również szereg konkursów z nagrodami.
Konkurs na najlepszą whisky festiwalową
W tym roku organizatorzy postanowili przyznać nagrodę dla najlepszej whisky festiwalowej. Każdy wystawca będzie mógł zgłosić do konkursu jedną whisky dostępną na stoisku. Wyboru najlepszego trunku dokona jury konkursowe, złożone z krajowych i zagranicznych ekspertów. Przed dylematem, która whisky smakuje najlepiej staną również goście festiwalowi. Ranking publiczności wskaże trunek, cieszący się największą popularnością wśród uczestników Whisky Live Warsaw. Zwycięzcy w obu kategoriach otrzymają pamiątkowe statuetki oraz możliwość posługiwania się przyznanym tytułem w działaniach promocyjnych.
Inne atrakcje
Dla tych, którzy poza wybornymi smakami i bogatym wachlarzem aromatów widzą w tym trunku również skuteczne narzędzie inwestycyjne, przygotowano wykład na temat inwestowania w whisky. Indeks Rare Whisky Apex 1000, będący najszerszym wskaźnikiem cen na rynku whisky, wzrósł aż o 140 proc. w ciągu ostatnich 5 lat. Na whisky można zarobić, trzeba tylko wiedzieć jak. Po raz kolejny pojawi się Stacja Dram z unikatowymi, wiekowymi, limitowanymi butelkami oraz możliwością nabycia ich próbek w małych, przygotowanych przez organizatora buteleczkach. Z kolei Strefa Relaksu to przestrzeń dla tych, którzy po degustacjach zechcą zaczerpnąć oddechu i nabrać siły przed odwiedzeniem kolejnych stanowisk. O tym, że whisky dobrze smakuje nie tylko z lodem czy colą przekonamy się w specjalnych cocktail barach. Nie mogło również zabraknąć sesji Masterclass, czyli zamkniętych spotkań prowadzonych przez przedstawicieli zagranicznych destylarni oraz szerokiego wachlarza cygar. Część entuzjastów dobrej whisky to przecież również
Cigar Aficionados, którzy z pewnością zechcą wymienić się wiedzą i doświadczeniami w zakresie tych produktów klasy premium. Jak co roku, przy wyjściu do hotelu na uczestników czekać będzie sklep festiwalowy, a w nim bogata oferta whisky dostępna w cenach niższych o VAT.
Więcej informacji o festiwalu znajduje się pod adresem www.whiskylivewarsaw.com.
Informacja prasowa