Trwa ładowanie...

Weekendowe demonstracje w Warszawie. "Marsz PiS w rocznicę stanu wojennego, protest przed TK"

Na szczęście, nie należy się spodziewać większych utrudnień w ruchu.

Weekendowe demonstracje w Warszawie. "Marsz PiS w rocznicę stanu wojennego, protest przed TK"
d8y96og
d8y96og

Manifestacje przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego m.in. Komitetu Obrony Demokracji, a także Marsz Wolności i Solidarności organizowany przez PiS w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego - to niektóre ze zgromadzeń publicznych, które w weekend odbędą się w Warszawie. W sobotę zaplanowane są demonstracje przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego przy al. Szucha. W godz. 12-15 pod hasłem: "Obywatele dla demokracji" manifestować ma Komitet Obrony Demokracji; o 12.00 zaplanowano wystąpienia lidera KOD Mateusza Kijowskiego i polityków opozycji: Ryszarda Petru (Nowoczesna)
, Barbary Nowackiej (Zjednoczona Lewica), Sławomira Neumanna (PO) i Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL).

Marsz , który ma dotrzeć przed Pałac Prezydencki, wyruszy o godz. 13 i przejdzie ulicami: al. Szucha, przez pl. Na Rozdrożu, Alejami Ujazdowskimi, Piękną, Wiejską, przez pl. Trzech Krzyży, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście. Przed Sejmem wystąpić mają Kijowski i Henryk Wujec. KOD podkreśla, że zaproszeni goście biorą udział w demonstracji nie pod partyjnymi sztandarami, ale jako obywatele. - Będziemy szerokim, ponadpartyjnym frontem bronić demokracji i wyrażać nasze zaniepokojenie tym, co się dzieje ostatnio z instytucjami demokratycznego państwa w Polsce - powiedział na piątkowym briefingu w Sejmie Kijowski.

Z informacji warszawskiego ratusza wynika, że manifestację przed siedzibą TK zapowiedziały także w sobotę, w godz. 11-13 osoby prywatne. W niedzielę, w 34. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego PiS organizuje V Marsz Wolności i Solidarności. Rozpoczyna się on na pl. Trzech Krzyży w Warszawie przy pomniku Wincentego Witosa o godz. 13. Tu zaplanowany jest Apel Pamięci i wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Marsz zakończy się złożeniem kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Politycy PiS w rozmowie z PAP podkreślają, że tegoroczna manifestacja ma być m.in. wyrazem poparcia dla rządu i prezydenta Andrzeja Dudy. - Marsz jest wyjątkowy, dlatego że mamy do czynienia z takim festiwalem hipokryzji, oskarżeń. Jest odpowiedzią na potrzebę wyborców, którzy czują się wręcz maltretowani przekazem medialnym, narracją, że rzekomo demokracja jest zagrożona, że zagrożony jest ład konstytucyjny w naszym
państwie, tylko z tego powodu, że na 15 sędziów Trybunału Konstytucyjnego nie będzie 15 ze wskazania PO - powiedział PAP wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński (PiS). Dodał, że marsz ma także przypominać "prawdziwych, często bezimiennych bohaterów Solidarności".

Na niedzielę planowana jest również pikieta przed domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na warszawskim Żoliborzu. Organizatorzy wydarzenia "trzynastego grudnia przed domem Jarosława" na Facebooku informują, że zgromadzenie odbędzie się w godz. 19-22. Na weekend zapowiedziane są także inne marsze i manifestacje. W sobotę ma się odbyć zgromadzenie i marsz zgłoszone przez osobę prywatną; marsz w godz. 11-13 ma przejść z pl. Konstytucji ulicą Marszałkowską, Alejami Jerozolimskimi i Nowym Światem na plac Trzech Krzyży. W nocy odbędą się zgromadzenia upamiętniające rocznicę stanu wojennego: w godz. 22-1 przy pl. Unii Lubelskiej oraz w godz. 23.30-0.30 przy ul. Jezuickiej 1/3.

d8y96og

Z kolei w niedzielę w godz. 12.30-18.30 ulicami : Chełmską, Czerską, Dolną, Puławską, Woronicza przejdzie demonstracja dotycząca sytuacji w mediach. W godz. 16.45-21.00 ma się odbyć przemarsz ulicami: Świętojańską, przez pl. Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży, Wiejską, Matejki, Alejami Ujazdowskimi, pl. Na Rozdrożu do al. Szucha przed gmach Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tego dnia osoba prywatna organizuje zgromadzenie publiczne w godz. 14-16 przed Pałacem Prezydenckim. - Nie należy spodziewać się większych utrudnień w ruchu - powiedział PAP rzecznik warszawskiego ratusza Bartosz Milczarczyk. Ruch pojazdów może być wstrzymywany na czas przejścia pochodów i w okolicach, gdzie będą odbywały się manifestacje, czyli w al. Szucha przed siedzibą TK, w Alejach Ujazdowskich, na ul. Pięknej i Wiejskiej. - Wówczas organizowane będą objazdy - dodał.

d8y96og
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8y96og
Więcej tematów