RegionalneWarszawaWarszawiacy zadowoleni z obecności w UE

Warszawiacy zadowoleni z obecności w UE

Niewiele za to wiedzą o samej Unii i wyborach do PE

Warszawiacy zadowoleni z obecności w UE

W sobotę europoseł Wojciech Olejniczak zorganizował panel dyskusyjny „Czego warszawiacy oczekują od Unii Europejskiej”. Przy okazji przedstawił ciekawy raport pt. "Wiedza i stosunek do Unii Europejskiej. Ocena inwestycji finansowanych ze środków Unii Europejskiej". Badania dotyczyły mieszkańców naszej stolicy, a przeprowadziła je agencja badawcza IQS.

Wynika z nich, że 73 proc. mieszkańców Warszawy jest zadowolona z obecności Polski w UE (negatywnie polskie członkostwo ocenia 9 proc. warszawiaków). Mieszkańcy naszego miasta doceniają obecność w UE za to, że "wzmacnia pozycję Polski na świecie" oraz za "pozytywny wpływ na jakość życia Polaków".

Z badań wynika też, że mieszkańcy stolicy dobrze oceniają władze miejskie pod względem wykorzystywania środków unijnych. Ponad 90 proc. mieszkańców uważa, że Warszawa korzysta z dotacji unijnych w takim samym stopniu lub większym jak reszta kraju. Prawie dwie trzecie mieszkańców Warszawy (62 proc.) wyraża pozytywne opinie na temat sposobu wydatkowania pieniędzy z UE.

Z inwestycji, które mieszkańcy Warszawy rozpoznają jako dotowane z tych środków, są budowa metra i obwodnica Warszawy. Pytani chcieli też, by pieniądze z Unii były kierowane na tworzenie nowych miejsc pracy oraz na potrzeby związane z edukacją, czyli przede wszystkim budowę żłobków i przedszkoli. 51 proc. warszawiaków jest przeciwnych wprowadzeniu waluty euro. Z dość jasnych powodów: ludzie obawiają się oni wysokich kosztów wprowadzenia nowej waluty dla siebie i państwa.

Niestety, na temat samej Unii Europejskiej i działania jej instytucji wiemy naprawdę niewiele. Tylko 35 proc. z nich wskazuje poprawnie 2004 rok, a 52 proc. pytanych w ogóle nie wiedziało, że maju odbędą się najbliższe wybory do PE. Niewiele też potrafimy powiedzieć o takich instytucjach, jak Parlament Europejski czy Komisja Europejska. Na temat polskich reprezentantów oraz ugrupowań politycznych w PE też mamy niewiele do powiedzenia. Mimo że wiemy, iż decyzje podejmowane przez PE wpływają na bezpośrednio gospodarkę i prawo obowiązujące w Polsce, 63 proc. warszawiaków nie potrafiło wymienić żadnej decyzji podjętej przez PE.

Obraz
badaniaunia europejskastatystyki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)