Trwa ładowanie...

Warszawiacy mają jeszcze tydzień na rozliczenie PIT-u

W ubiegłym roku aż 21 036 nowych osób zdecydowało się rozliczyć w Warszawie podatek za 2014 r.

Warszawiacy mają jeszcze tydzień na rozliczenie PIT-u
d4b94gh
d4b94gh

"Nie bądź warszawiakiem tylko z nazwy. Działaj i inwestuj w miasto, w którym mieszkasz" - zachęca miasto. Hasłem „Warszawiak to nie epitet - rozlicz swój PIT w stolicy” Warszawa w tym roku zachęca do rozliczenia tutaj podatku PIT . A jest na to jeszcze tydzień.

- Słowo warszawiak to nie tylko epitet, określenie osoby, która mieszka w stolicy. To też zobowiązanie do dbania o swoje najbliższe otoczenie. Dobrym sposobem na to jest rozliczenie PITu w Warszawie, czyli w zeznaniu podatkowym wpisanie faktycznego miejsca zamieszkania, nie myląc go z adresem zameldowania. Robiąc to, dokładamy się do budżetu miasta, z którego finansowane jest funkcjonowanie i rozwój stolicy. A nie są to małe pieniądze – średnio od każdego podatnika do budżetu miasta w tym roku trafi ponad 3,5 tys. zł – mówi Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Łatwo zacząć płacić PIT w Warszawie

Kiedy wypełniamy zeznanie podatkowe za 2015 r., na pierwszej stronie w części B wpisujemy adres w Warszawie, gdzie aktualnie mieszkamy. I nie chodzi tu o miejsce zameldowania z dowodu osobistego, ale o miejsce, w którym faktycznie żyjemy. Termin składania zeznań podatkowych to koniec kwietnia (w tym roku składamy je do poniedziałku, 2 maja).

PIT się liczy

Warszawa przyciąga wiele osób, które decydują się na pracę i mieszkanie w stolicy, nierzadko zapominając o płaceniu tutaj podatku PIT. Dochody miasta z tego źródła są największe i wynoszą ponad 1/3 całego budżetu, dlatego są tak ważne dla rozwoju miasta. W 2016 r. będzie to 4,5 mld zł. Dzięki tym środkom funkcjonuje i rozwija się komunikacja publiczna, remontowane i budowane są drogi i ścieżki rowerowe, działają domy kultury, czy realizowane są różnego rodzaju programy dla juniorów i seniorów, jak np. „Las dla dociekliwych” i „Las dla rodziny” w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej.

d4b94gh

Akcja PIT

Kampania zachęcająca do płacenia podatków w Warszawie trwać będzie do końca kwietnia br., czyli do ostatniego momentu rozliczania PIT za 2015 r. Za pomocą reklamy w prasie dzielnicowej, lokalnej i ogólnokrajowej, w lokalnych stacjach radiowych oraz sieci reklamowej Google oraz w portalach internetowych stolica przypomina, gdzie warszawiak powinien rozliczyć PIT. Spoty można zobaczyć we wszystkich środkach komunikacji publicznej – autobusach, tramwajach, metrze oraz Szybkiej Kolei Mieskiej. Natomiast żółte plakaty z czarno-czerwonym tekstem będą widoczne również na mieście. W kwietniu warszawiacy zobaczą je na bilboardach, wiatach przystankowych oraz na autobusach i w wagonach metra.

Miasto zachęca

Działania miasta zachęcające do płacenia PIT w stolicy przynoszą pozytywne efekty. W ubiegłym roku aż 21 036 nowych osób* zdecydowało się rozliczyć w Warszawie podatek za 2014 r. (składanie PITów do końca kwietnia 2015 r.). Jest to rekordowa liczba. Jeszcze kilka lat temu, np. w 2009 r. kiedy nie było kampanii oraz działań zachęcających przyjezdnych do płacenia podatku PIT w Warszawie, przyrost nowych podatników wynosił niespełna tysiąc osób. Dzięki temu wzrostowi dochody do budżetu miasta w 2016 r. będą wyższe o 75,4 mln zł.

Także od kilku lat stołeczny samorząd zapewnia udogodnienia dla mieszkańców rozliczających podatek w Warszawie. Rodzice otrzymują dodatkowe punkty przy zapisywaniu swoich pociech do stołecznych przedszkoli i żłobków, a stołeczni podatnicy mogą korzystać z tańszych biletów i oferty zniżek w ramach Karty warszawiaka i Karty młodego warszawiaka.

*Dane dotyczące liczby osób płacących podatek w Warszawie pochodzą z Ministerstwa Finansów.

d4b94gh
d4b94gh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b94gh
Więcej tematów