RegionalneWarszawaWarszawa zostanie Zieloną Stolicą Europy? Jest już na półmetku

Warszawa zostanie Zieloną Stolicą Europy? Jest już na półmetku

Tytuł zostanie przyznany w czerwcu na ceremonii w Lublanie

Warszawa zostanie Zieloną Stolicą Europy? Jest już na półmetku

Warszawa już oficjalnie kandydatem do tytułu Zielonej Stolica Europy. Stolica przeszła pierwszy, formalny etap kwalifikacji wniosku. - Kolejny etap to ocena merytoryczna - informuje ratusz.

Tytułem Zielonej Stolicy Europy, nagrody przyznawanej przez Komisję Europejską od 2010 roku, pochwalić się może m.in. Sztokholm, Hamburg czy Kopenhaga. W zmaganiach mogą wziąć udział te miasta Unii Europejskiej, które posiadają co najmniej 200 tys. mieszkańców. Jednak to mniej istotny warunek, bowiem głównie chodzi o stuprocentowe oczyszczanie ścieków, niskoemisyjny transport publiczny czy unikalną różnorodność flory i fauny.

Warszawa jest ju,z na półmetku. Nominacje zostaną oficjalnie ogłoszone w połowie marca, po procesie oceny ekspertów. Tytuł zostanie przyznany w czerwcu na ceremonii w Lublanie.

Co oceni jury?

- W ostatnich latach wkładamy wiele pracy w to, aby Warszawa była miastem czystym, ekologicznym, dobrym do codziennego życia dla każdego mieszkańca. Przyznanie Warszawie tytułu Zielonej Stolicy Europy będzie dla nas zaszczytem i jednocześnie potwierdzeniem, że nasze działania idą w dobrym kierunku – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Międzynarodowe jury, w skład którego wchodzą eksperci z poszczególnych dziedzin, ocenią m.in. wkład na rzecz zapobiegania globalnej zmianie klimatu, zarządzanie transportem miejskim i terenami zieleni miejskiej, zwalczanie hałasu, wytwarzanie odpadów i zarządzanie nimi, a także ochronę przyrody i dbałośc o jej różnorodność. Oceni również jakość powietrza, zużycie wody, oczyszczanie ścieków, eko-innowacje oraz zarządzanie środowiskiem na poziomie władz lokalnych.

Walory stolicy

Warszawa, największe i najludniejsze miasto w Polsce, jest obok Berlina i Sztokholmu jedną z niewielu stolic europejskich, w której lasy znajdują się w granicach miasta i zajmują znaczne obszary. Obecnie lasy w Warszawie rozciągają się na powierzchni około 8100 hektarów, co stanowi 15% powierzchni miasta.

Wszystkie tereny zielone, wraz z lasami, stanowią około 40% powierzchni Warszawy. Są to parki i ogrody, zieleń osiedlowa, przyuliczna i cmentarna, obszary otwarte, lasy i inne. W jej granicach jest 27 kompleksów lasów miejskich, z których 15 zarządzanych jest przez samorząd warszawski, 85 parków oraz dziesiątki zieleńców. Prawy brzeg Wisły w Warszawie utrzymywany jest w naturalnej postaci i nie posiada żadnych budowli regulacyjnych na odcinku prawie 4 km, co w mieście tak dużym jest ewenementem w skali europejskiej. Teren ten należy to obszarów Natura 2000, a miasto realizuje tam programy ochrony siedlisk ptaków, restytucji łąk zalewowych.

Warszawę otaczają od północy jeden z najcenniejszy i największych parków narodowych w Polsce – Kampinoski Park Narodowy oraz lasy wchodzące w skład Mazowieckiego i Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, Lasy Celestynowskie, Otwockie i Chojnowskie. Wraz z Warszawskim Obszarem Chronionego Krajobrazu stworzyły system ekologicznej osłony stolicy.

Obraz
Obraz
nagrodaekologiaśrodowisko
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)