Warszawa zostanie Zieloną Stolicą Europy? Jest już na półmetku
Tytuł zostanie przyznany w czerwcu na ceremonii w Lublanie
15.12.2015 10:07
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Warszawa już oficjalnie kandydatem do tytułu Zielonej Stolica Europy. Stolica przeszła pierwszy, formalny etap kwalifikacji wniosku. - Kolejny etap to ocena merytoryczna - informuje ratusz.
Tytułem Zielonej Stolicy Europy, nagrody przyznawanej przez Komisję Europejską od 2010 roku, pochwalić się może m.in. Sztokholm, Hamburg czy Kopenhaga. W zmaganiach mogą wziąć udział te miasta Unii Europejskiej, które posiadają co najmniej 200 tys. mieszkańców. Jednak to mniej istotny warunek, bowiem głównie chodzi o stuprocentowe oczyszczanie ścieków, niskoemisyjny transport publiczny czy unikalną różnorodność flory i fauny.
Warszawa jest ju,z na półmetku. Nominacje zostaną oficjalnie ogłoszone w połowie marca, po procesie oceny ekspertów. Tytuł zostanie przyznany w czerwcu na ceremonii w Lublanie.
Co oceni jury?
- W ostatnich latach wkładamy wiele pracy w to, aby Warszawa była miastem czystym, ekologicznym, dobrym do codziennego życia dla każdego mieszkańca. Przyznanie Warszawie tytułu Zielonej Stolicy Europy będzie dla nas zaszczytem i jednocześnie potwierdzeniem, że nasze działania idą w dobrym kierunku – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Międzynarodowe jury, w skład którego wchodzą eksperci z poszczególnych dziedzin, ocenią m.in. wkład na rzecz zapobiegania globalnej zmianie klimatu, zarządzanie transportem miejskim i terenami zieleni miejskiej, zwalczanie hałasu, wytwarzanie odpadów i zarządzanie nimi, a także ochronę przyrody i dbałośc o jej różnorodność. Oceni również jakość powietrza, zużycie wody, oczyszczanie ścieków, eko-innowacje oraz zarządzanie środowiskiem na poziomie władz lokalnych.
Walory stolicy
Warszawa, największe i najludniejsze miasto w Polsce, jest obok Berlina i Sztokholmu jedną z niewielu stolic europejskich, w której lasy znajdują się w granicach miasta i zajmują znaczne obszary. Obecnie lasy w Warszawie rozciągają się na powierzchni około 8100 hektarów, co stanowi 15% powierzchni miasta.
Wszystkie tereny zielone, wraz z lasami, stanowią około 40% powierzchni Warszawy. Są to parki i ogrody, zieleń osiedlowa, przyuliczna i cmentarna, obszary otwarte, lasy i inne. W jej granicach jest 27 kompleksów lasów miejskich, z których 15 zarządzanych jest przez samorząd warszawski, 85 parków oraz dziesiątki zieleńców. Prawy brzeg Wisły w Warszawie utrzymywany jest w naturalnej postaci i nie posiada żadnych budowli regulacyjnych na odcinku prawie 4 km, co w mieście tak dużym jest ewenementem w skali europejskiej. Teren ten należy to obszarów Natura 2000, a miasto realizuje tam programy ochrony siedlisk ptaków, restytucji łąk zalewowych.
Warszawę otaczają od północy jeden z najcenniejszy i największych parków narodowych w Polsce – Kampinoski Park Narodowy oraz lasy wchodzące w skład Mazowieckiego i Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, Lasy Celestynowskie, Otwockie i Chojnowskie. Wraz z Warszawskim Obszarem Chronionego Krajobrazu stworzyły system ekologicznej osłony stolicy.
Przeczytajcie też: Warszawski Śledzik na Targu Rybnym