Warszawa. W sobotę Godzina dla Ziemi. Zgasną iluminacje
W sobotę, 28 marca, Warszawa włączy się w światową akcję Godzina dla Ziemi WWF. O godz. 20.30 symbolicznie zgasną iluminacje, m.in. na Pałacu Kultury i Nauki. Polska odsłona akcji w tym roku odbywa się pod hasłem „Nie tamujmy rzek – niech płyną”.
Godzina dla Ziemi WWF to inicjatywa ekologiczna. Bierze w niej udział ok. 180 państw na siedmiu kontynentach.
W tym roku w sobotę, 28 marca, na całym świecie o godz. 20.30 czasu lokalnego słynne budowle i miejscowe obiekty pogrążą się w ciemnościach. W ten sposób państwa chcą wesprzeć ideę ochrony środowiska.
Podobnie jak w ubiegłych latach Warszawa weźmie udział w akcji i wyłączy na 60 minut iluminację Pałacu Kultury i Nauki, mostu Poniatowskiego, Śląsko-Dąbrowskiego i Świętokrzyskiego oraz murów obronnych Starego Miasta.
„Nie tamujmy rzek – niech płyną”
Polska odsłona akcji odbędzie się pod hasłem „Nie tamujmy rzek – niech płyną”. Inicjatorzy „Godziny dla Ziemi” przekonują, że wbrew przekonaniom tamy szkodzą środowisku. Pozbawiają tereny wody oraz naruszają rzeczną faunę, do której należą m.in. ryby, raki czy ptaki. Miłośnicy przyrody przekonują, że należy renaturalizować polskie systemy rzeczne.
W tym roku odbędzie się 12. odsłona akcji w Polsce i 13. na świecie. Inicjatywa tradycyjnie została objęta honorowym patronatem prezydenta Warszawy.
Warszawa. Kto bierze udział w akcji?
W Warszawie światła zgasną również na innych obiektach – ośrodkach kultury, halach sportowych, obiektach sakralnych, parkach, pływalniach i urzędach dzielnic.
W akcji weźmie udział m.in. Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2 i Doświadczalna Pracownia Litografii, ul. Obrońców 28/30. Światła będą też wyłączone w halach sportowych „Saska”, ul. Angorska 2, oraz „Siennicka”, ul. Siennicka 40. Światła wyłączy Klub Kultury Gocław, ul. Abrahama 10 oraz Klub Kultury Seniora, ul. Pawlikowskiego 2.
Z obiektów sakralnych w akcji wezmą udział katedra Jana Chrzciciela i kościół Jezuitów, ul. Świętojańska 8, kościół św. Alojzego Orione, ul. Lindleya 12 i kościół św. Jakuba Apostoła, ul. Grójecka 38. Parki, które włączyły się w akcję to park Achera przy ul. Sławka, park Czechowicki, ul. Spisaka i park Hassów, ul. Bełzy. Światła wygaszą też pływalnie „Szuwarek” ul. Kwatery Głównej 13 oraz „Wodnik” ul. Abrahama 10.
Inne obiekty, które wezmą udział w akcji to Prom Kultury, ul. Brukselska 23, Punkt Informacji Kulturalnej, pl. Szembeka 1A, stadion „Podskarbińska”, ul. Podskarbińska 14 oraz Urząd Dzielnicy Ochota, ul. Grójecka 17 a i Urząd Dzielnicy Wilanów, ul. Klimczaka 2.
Godzina dla Ziemi (Earth Hour) pierwszy raz odbyła się w 2007 r. w Sydney. Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie godzinadlaziemi.pl.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.