RegionalneWarszawaWarszawa. Sanepid ostrzega przed kleszczami

Warszawa. Sanepid ostrzega przed kleszczami

Trwa sezon, kiedy drastycznie wzrasta ilość kleszczy. Warszawski sanepid wydał komunikat, w którym ostrzega przed miejscami, gdzie na kleszcze natknąć się najłatwiej.

Warszawa. Sanepid ostrzega przed kleszczami
Źródło zdjęć: © PAP

27.06.2020 10:05

Kleszcze są groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, ze względu na choroby, które przenoszą w ślinie lub wymiocinach. Najgroźniejszą z nich jest oczywiście borelioza, którą wywołują bakterie Borrelia burgdorferi. Pierwsze objawy boreliozy zazwyczaj nikogo nie niepokoją, ponieważ przypominają zwykłe przeziębienie, jest to ogólne osłabienie, gorączka i ból mięśni.

W dzisiejszych czasach, wydaje się, ze łatwo byłoby pomylić te objawy również z zakażeniem koronawirusem. Jednak przy boreliozie pojawia się także miejscu ugryzienia charakterystyczny, zaczerwieniony rumień o jasnym środku.

"W Polsce terenami endemicznymi (zwiększonego ryzyka zachorowania na choroby odkleszczowe) są województwa: podlaskie, mazursko–warmińskie , dolnośląskie, małopolskie, ale z roku na rok obserwuje się wzrost populacji zakażonych kleszczy w centralnej Polsce i w województwie mazowieckim" – ostrzega Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.

Warszawa. Uwaga kleszcze! Gdzie jest ich najwięcej?

Sanepid wydał ostrzeżenie, w którym możemy znaleźć na mapie Warszawy i okolic, miejsca bytowania kleszczy.
Naukowcy z SGGW zgodnie twierdzą, że w stolicy tereny o najwyższym ryzyku spotkania kleszcza to m.in.: Las Bemowo, Las Bielański, Ogród Zoologiczny, Las Młociny, Las Kabacki, Las Kawęczyn oraz Kampinoski Park Narodowy.
Nie należy jednak zapominać, że kleszcze bytują wszędzie – również na skwerach czy w parkach.

"Eksperci na podstawie prowadzonych badań ostrzegają, że nieodkrytych endemicznych ognisk kleszczowego zapalenia mózgu na obszarze Polski może być znacznie więcej" – alarmuje warszawski sanepid.

Warszawa. Brak badań diagnostycznych kleszczy

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie przypomina, że zarówno Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, jak również żadna z powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych na Mazowszu, nie prowadzą badań diagnostycznych kleszczy w kierunku obecności chorobotwórczych patogenów, wywołujących np. boreliozę.

W siedzibie WSSE w Warszawie, jest natomiast możliwość wykonania badania serologicznego w kierunku obecności przeciwciał krętków borelii. Takie badanie wykonuje się z krwi osoby ukąszonej przez kleszcza.

Sanepid zachęca do noszenia odzieży, chroniącej przed ukąszeniami – długie koszule i spodnie, zakryte buty czy nakrycie głowy.

Źródło artykułu:wawalove.pl
kleszczeboreliozasanepid
Zobacz także
Komentarze (0)