RegionalneWarszawaWarszawa na szablonach

Warszawa na szablonach

Paweł Ryżko zabierze Was w estetyczną podróż po Warszawie lat 80. W swoich pracach pamięcią wraca do miejsc ze swojego dzieciństwa, dawniej kultowych obecnie przesłoniętych przez nowoczesne wieżowce i centra handlowe

Warszawa na szablonach

W cyklu 10 grafik Paweł Ryżko zabierze Was w estetyczną podróż po Warszawie lat 80. Prace: Niedźwiadek, Ząbkowska, Żerań, Służew, Centralny, Wolumen, Wiatraczna, Bródnowski, Powsin i Zegrzyński od piątku będą już w w MiTo przy pl. Konstytucji.

CZAS TRWANIA WYSTAWY: 28.09.12-05.10.12

Cykl szablonów „Warszawa” powstał z miłości do estetyki i miasta ubiegłej epoki. Po okresie pokomunistycznej fascynacji estetyką zachodniego dyskursu wizualnego, nadszedł czas, kiedy pokolenie, które dorastało w latach 80., coraz częściej powraca do czasów dzieciństwa. Nieobarczone traumatycznymi doświadczeniami poprzedniego ustroju, kolorowe murale, pastelowe szyldy i absurdalne slogany kojarzy jedynie z wycieczkami po oranżadę w torebce czy spacerami na lody. Przymusowy optymizm socrealistycznej estetyki oraz wspomnienie muskularnej przemysłowości krzepi dzisiejszego odbiorcę otoczonego widmami kryzysu. Krzepi również marzenie o czasach, kiedy dobra nie były wszechdostępne, a potrzeby konsumpcyjne geometrycznie galopujące; taka sytuacja dawała większe poczucie sytości. Poza naiwną często tęsknotą do czasu wyidealizowanego jako prostszy, być może ważniejsze dla tej tendencji jest dowartościowanie polskiej tradycji projektowania i wyjście z kompleksu niższości wobec zachodniego designu.

Warszawa przedstawiona w tym projekcie już nie istnieje. Jedne miejsca znikają niezauważone, inne zostają odnowione i dopasowane do nowych potrzeb Warszawskich konsumentów. W miejscach fabryk powstają modne kluby, restauracje, sale koncertowe, apartamentowce. Tłumy poszukujące wrażeń udają się na swoiste safari w miejsca jeszcze niedawno zakazane i powoli zasiedlają nowe obszary i tworzą własne enklawy, co różnie jest przyjmowane przez lokalne społeczności. Projekt „Warszawa” odwiedza te peryferyjne okolice w sposób odmienny. Spójny cykl szablonów stworzonych w konstruktywistycznym, minimalistycznym języku, często z poczuciem humoru, celebruje raczej dawną niż świeżo zgentryfikowaną żywotność miejsc mniej lub bardziej zapomnianych.

CYKL ZOSTAŁ ZREALIZOWANY W RAMACH PROJEKTU MŁODA POLSKA

PAWEŁ RYŻKO:

Paweł Ryżko (1984 r.) ukończył studia magisterskie z wyróżnieniem na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, na kierunku Projektowanie Graficzne w pracowni prof. Sławomira Iwańskiego. Jego twórczość opiera się głównie na plakacie, typografii, muralu i szablonie, stylistycznie nawiązując do tradycji konstruktywizmu. Przez 5 lat współpracował z grupą Twożywo. Jest autorem okładki albumu Franka Zappy „Hammersmith Odeon” wydanego z okazji 70 rocznicy urodzin artysty. W roku 2012 otrzymał stypendium ministra kultury „Młoda Polska”. Jego prace były pokazywane w ramach wielu wystaw zbiorowych i nagradzane na konkursach graficznych.

Galeria MiTo
ul. Waryńskiego 28

Obraz
Obraz
warszawamitopl konstytucji
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)