RegionalneWarszawaWarszawa zapowiada: koniec palenia węglem w 2023 roku

Warszawa zapowiada: koniec palenia węglem w 2023 roku

Władze Warszawy chcą pozbyć się węgla jako źródła ogrzewania w stolicy. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski mówi w tym kontekście o 2023 roku. Deklarację współpracy dotyczącą poprawy jakości powietrza podpisano w trakcie III Kongresu Czystego Powietrza. Samorządy chcą m.in. zaostrzenia przepisów uchwały antysmogowej.

Warszawa zapowiada: koniec palenia węglem w 2023 roku
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Urząd Miasta Warszawa

27.02.2020 | aktual.: 27.02.2020 12:45

Warszawa będzie stopniowo odchodzić od palenia węglem – zapowiedziały w środę jednogłośnie władze stolicy i woj. mazowieckiego.

W deklaracji samorządy wojewódzki i stołeczny zapowiadają ścisłą współpracę nad zaostrzeniem przepisów uchwały antysmogowej. Zobowiązują się też do rzetelnej wymiany informacji.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił, że walka o czyste powietrze w stolicy jest jego priorytetem. Dodał, że miasto inwestuje w ekologiczny transport publiczny i zieleń. Wspiera również warszawiaków w wymianie tzw. "kopciuchów".

Chcemy wyeliminować węgiel używany w indywidualnych źródłach ogrzewania oraz wprowadzić zakaz palenia w kominkach w dniach z prognozowanym przekroczeniem normy jakości powietrza. Przewidujemy, że będziemy mogli wdrożyć przepisy w IV kwartale 2023 roku – mówił Trzaskowski.

Zaznaczył, że już dziś istnieje atrakcyjny program dotacyjny do ekologicznych źródeł ogrzewania. Mieszkańcy Warszawy, którzy w tym roku złożą wniosek o dofinansowanie likwidacji starego pieca mogą liczyć na pokrycie 100 proc. kosztów inwestycji.

Władze województwa mazowieckiego podkreśliły, że spalania węgla nie można zakazać z dnia na dzień.

Cieszy nas deklaracja Warszawy o gotowości do zmian. My jako samorząd Mazowsza deklarujemy pomoc organizacyjną, ale też finansową w ramach środków unijnych i środków z budżetu województwa – podkreśliła członek zarządu woj. mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Razem lepiej

Wymiana informacji da możliwość właściwego diagnozowania problemów związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Ważne jest lepsze egzekwowanie zapisów uchwały antysmogowej.

Sygnatariusze zobowiązali się do prowadzenia akcji informacyjno-edukacyjnych, które zwiększą świadomość mieszkańców. Rozszerzą też współpracę o kolejnych partnerów.

W 2019 r. Warszawa przyjęła ok. 800 wniosków o dotacje na wymianę kotłów w lokalach prywatnych. Inwestycje te zostały zrealizowane w 2019 i na początku 2020 r. Od stycznia tempo składania wniosków znacznie wzrosło dzięki wyższym dotacjom i uproszczeniu procedur.

Z kolei w zasobie komunalnym stolica w zeszłym roku zlikwidowała 543 tzw. "kopciuchy". Pozostaje ich jeszcze ok. tysiąca. Większość ma być wymieniona do końca 2021 r.

Ekologiczna Warszawa i Mazowsze

Władze Warszawy podkreślają, że zintensyfikowano zazielenianie stolicy. Tylko w zeszłym roku posadzono ok. 130 tys. nowych drzew. Warszawa stawia też na ekologiczny transport.

W decydującą fazę wchodzą prace nad nowym programem ochrony powietrza dla stref w woj. mazowieckim. Chodzi o miejsca, w których zostały przekroczone poziomy dopuszczalne i docelowe substancji w powietrzu. Na początku marca projekt dokumentu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko zostanie poddany m.in. szerokim konsultacjom społecznym i opiniowaniu. Samorząd Mazowsza musi wprowadzić nowy program do czerwca 2020 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)