Warszawa. Bohater dostanie skwer. Wacław Lipiński będzie uhonorowany na Mokotowie
Zasłużył się Warszawie i Polsce. Był harcerzem, legionistą i żołnierzem Wojska Polskiego, zamordowanym przez komunistów w 1949 roku. Skwer jego imienia dostanie bezimienny obszar zieleni między ulicami Puławską i Bukowińską, miejsce, w którym "parkował" w stanie wojennym wojskowy skot, chroniący przed ewentualnymi rebeliantami dom generała Jaruzelskiego.
Wacław Lipiński był też historykiem, kronikarzem walk Legionów Polskich. We wrześniu 1939 roku działał w Dowództwie Obrony Warszawy. Był, wraz z prezydentem Stefanem Starzyńskim, autorem krzepiących komunikatów radiowych dla mieszkańców stolicy i walczących żołnierzy.
W czasie okupacji działał w konspiracji, za co trafił do więzienia Gestapo. W powojennej Polsce stanął na czele Komitetu Porozumiewawczego Organizacji Polski Podziemnej, konspiracyjnej organizacji walczącej z komunistami. W 1947 roku trafił w ręce Urzędu Bezpieczeństwa. Został skazany w procesie pokazowym na karę śmierci, zamienioną potem na dożywotnie więzienie.
Nie było mu jednak dane doczekać odwilży i wypuszczenia zza krat. Według oficjalnych informacji z archiwów zakładu karnego we Wronkach, gdzie przebywał, popełnić miał samobójstwo. Według współwięźniów jednak zamordowali go tam funkcjonariusze UB.
Warszawa. Bohater dostanie skwer. Wacław Lipiński będzie uhonorowany na Mokotowie
Nad nadaniem imienia podpułkownika Lipińskiego skweru u zbiegu ulic Bukowińskiej i Puławskiej obradować mają radni dzielnicy Mokotów. W tej koncepcji jest przewrotna myśl historyczna. To, jak pamiętają warszawiacy, którzy przeżyli stan wojenny, miejsce postoju wojskowej maszyny. Straszyła ona swoim groźnym widokiem mieszkańców tej części Mokotowa. Postawiono ją u wlotu do ulicy Ikara, by odstraszała ewentualnych desperatów, gotowych zaatakować prywatną przestrzeń generała Wojciecha Jaruzelskiego, mieszkającego w jednym z domków.
Jeśli radni przystaną na tę propozycję, będzie to jedna z wielu nowych nazw na mapie stolicy. Podczas czwartkowej sesji radni Warszawy będą także głosować nad powołaniem nowych patronów ulic i placów. Swoje miejsca mają między innym otrzymać Jarosław Iwaszkiewicz, Sławomir Mrożek, Tadeusz Konwicki, ksiądz Józef Tischner, Czesław Miłosz i Tadeusz Różewicz.