Warszawa. 359 zgłoszeń w konkursie "Warszawa w kwiatach i zieleni"
359 warszawskich ogrodów, ogródków, balkonów, ukwieconych okien i przestrzeni zielonych zgłoszono do tegorocznej edycji Konkursu "Warszawa w kwiatach i zieleni". Warszawiacy, mimo epidemii koronawirusa, zaskoczyli swoim zaangażowaniem w zazielenianiu stolicy.
Tegoroczny sezon ogrodniczy nie był łatwy: trwająca pandemia, susza, a następnie ulewne deszcze mogły zniechęcić wielu do prac ogrodniczych. Jednak miłośnicy zieleni w Warszawie po raz kolejny udowodnili, że widok pięknej i ukwieconej stolicy jest dla nich niezwykle ważny – podkreśla stołeczny ratusz.
Napłynęło 359 zgłoszeń, spośród których jury wyłoni zwycięzców. Poznamy ich 6 września.
Program wydarzeń towarzyszących 37. Konkursowi "Warszawa w kwiatach i zieleni" wyjątkowo przeniósł się do sfery online. Warszawskie Warsztaty Ogrodnicze, Roślinna Linia Ratunkowa czy Zielona Warszawa TV wsparły tych, którzy chcieli zacząć przygodę z prowadzeniem ogródka, uzyskać poradę czy też pogłębić wiedzę. Do tych, którzy potrzebowali specjalnej pomocy i wsparcia specjalistów, wyruszyła Roślinna Ekipa Pomocnicza. Zadbała, żeby każdy miał szansę wziąć udział w konkursie.
Wyjątkowy charakter tegorocznego konkursu oraz nowa kategoria "Ogród ekologiczny/nowoczesny" sprawiły, że jak nigdy dotąd warszawiacy skupili się na walce ze zmianami klimatu. Ich ogromne zaangażowanie w towarzyszące konkursowi akcje „Cała Warszawa walczy z suszą” oraz #warszawawkwiatachizielenidlapszczół nie pozostawia wątpliwości, że stolica jest jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce.
Warszawa. Konkurs od lat 70.
Stołeczne ogródki i ukwiecone okna walczą o miano najpiękniejszego już od lat 70., dzięki inicjatywie Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Tradycja ta wywodzi się jeszcze z czasów prezydentury Stefana Starzyńskiego, który był propagatorem zazieleniania stolicy. Konkurs ewoluował w najpiękniejszy i największy w Polsce festiwal zieleni i ekologii, który aktywizuje ludzi do dbania o roślinność, pomaga w rozpoczęciu przygody z ogrodnictwem i wspiera proekologiczne działania.