W Warszawie ruszyło Centrum Sprawiedliwości w Rodzinie!
Dla wszystkich, którzy doświadczają przemocy
Tylko w 2014 roku wszczęto w Warszawie procedurę "Niebieskiej Karty" aż w 1707 przypadkach. W analogicznym okresie 2013 roku było mniej zgłoszeń - 1489. "Niebieska Karta" służy dokumentowaniu faktów związanych z przemocą w danej rodzinie, ocenie zagrożenia dalszą przemocą. Bywa także dowodem w sprawach sądowych.
W 1532 sprawach to kobiety były ofiarami przemocy , a w 1538 sprawach sprawcami byli mężczyźni ( w 2013 roku – 1358 kobiet to ofiary, a 1336 mężczyzn było sprawcami przemocy). W wielu przypadkach sprawcy stosujący przemoc w rodzinie byli pod wpływem alkoholu – w 2014 r. – 1024, a w 2013 r. – 790. Najczęściej sprawcy stosują przemoc psychiczną i fizyczną, jednak w wielku przypadkach mamy do czynienia ze stosowaniem przemocy seksualnej, a nawet ekonomicznej.
Od 21 lipca wszyscy, którzy doświadczają przemocy w rodzinie, będą mogli skorzystać z pomocy oferowanej przez dyżurujących specjalistów różnych instytucji w Centrum Sprawiedliwości w Rodzinie. W każdy poniedziałek i czwartek zainteresowani będą mogli porozmawiać z warszawskimi policjantami. - informuje KSP. Centrum Sprawiedliwości w Rodzinie to inicjatywa, która powstała w wyniku porozumienia o współpracy podpisanego przez Komendę Stołeczną Policji i Centrum Praw Kobiet.
Idea „Centrum Sprawiedliwości w Rodzinie” (Family Justice Center) polega przede wszystkim na udzielaniu wszechstronnej pomocy pokrzywdzonym kobietom i ich dzieciom przez przedstawicieli wszystkich kompetentnych instytucji, organizacji i służb, których przedstawiciele pełnią wspólnie dyżury w placówce organizacji.
Kobieta doświadczająca przemocy nie będzie już zmuszona szukać pomocy w wielu placówkach działających w oparciu o własne procedury. Nie będzie musiała tracić czasu i energii, aby do nich dotrzeć, a pomoc, którą uzyska, będzie spójna i kompleksowa. W ośrodku uzyska pomoc prawną, psychologiczną, socjalną oraz z zakresu aktywizacji zawodowej. W przypadku korzystania z usług ośrodka, będzie mogła też liczyć na pomoc dla dzieci i opiekę nad nimi. Innowacyjne w tej koncepcji jest to, że w tym samym miejscu kobieta będzie mogła spotkać się z funkcjonariuszem Policji, prokuratorem, złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa oraz uzyskać pomoc medyczną.
Centrum Sprawiedliwości w Rodzinie mieści się przy ul. Pięknej 66a. Tam właśnie doświadczający przemocy domowej będą mogli porozmawiać z osobą „pierwszego kontaktu”. Od 21 lipca br. policjanci będą pełnić dyżur w Centrum w każdy poniedziałek w godzinach od 8.00 do 12.00 oraz w każdy czwartek od 16.00 do 20.00.
Jak wygląda to w praktyce? Po przeprowadzeniu wstępnej analizy danej sytuacji i ocenie stanu zagrożenia kobieta będzie kierowana do specjalistów. Osoby pierwszego kontaktu nadal będą jednak odpowiedzialne za nią i będą otaczać ją kompleksową opieką. Wybór form pomocy, z jakich kobieta będzie chciała skorzystać, zawsze będzie należał do niej samej. Ona też będzie decydowała o tym, jakimi informacjami będzie chciała się podzielić z innymi. W ramach interdyscyplinarnej współpracy różnych służb tworzony będzie indywidualny plan bezpieczeństwa i pomocy dla każdej pokrzywdzonej kobiety i jej bliskich. Ważnym elementem planu będzie ocena zagrożenia dla życia i zdrowia ofiary przemocy. Charakterystyczną cechą tego modelu będzie również stworzenie domowych warunków i przyjaznej atmosfery w placówce.
Czasem wystarczy przyjść i opowiedzieć o problemie. Pamiętajmy, że winni są nie tylko bijący, ale każdy, kto nie reaguje wiedząc, że w tym lub innym domu dochodzi do takiej przemocy.
Przy okazji przypominamy numer telefonu zaufania - 22 621 35 37 oraz całodobowego numeru interwencyjnego - 600 070 717
Przeczytajcie też: Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy