Trwa ładowanie...

W Warszawie odsłonięto pomnik gen. Ścibor-Rylskiego. "Był bohaterem i stał się dla nas wzorem"

Odsłonięcie monumentu to kolejny punkt obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. 3 sierpnia przypada rocznica śmierci generała. - Należy mu się szacunek - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W Warszawie odsłonięto pomnik gen. Ścibor-Rylskiego. "Był bohaterem i stał się dla nas wzorem"Źródło: East News, fot: Bartłomiej Zborowski
d164olu
d164olu

Pomnik gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego ps. "Motyl" stanął w parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na Powiślu. Doszło tutaj do krwawych walk podczas powstańczych. To kolejny punkt obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. Decyzja o powstaniu monumentu zapadła tuż po jego śmierci. Inicjatorami są prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach PW i wiceprezesi zarządu PW.

- Gen. Ścibor-Rylski był bohaterem. Przez wiele lat pracował dla Polski i stał się dla nas wszystkich wzorem. Należy mu się szacunek, że razem z innymi, budował naszą powojenną, być może ułomną, nie w pełni suwerenną Polskę. W ostatnich latach jego życia pojawiły się obrzydliwe oskarżenia. Nie tylko on był pomawiany. To dotknęło wielu bohaterów. Oni mówią prawdę i zawsze należy im wierzyć - mówił podczas uroczystości prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Gen. bryg. Zbigniew Ścibor-Rylski ps. "Motyl" był polskim lotnikiem, oficerem Armii Krajowej i Wojska Polskiego, uczestnikiem kampanii wrześniowej w 1939 r. i Powstania Warszawskiego. W latach 2002-2014 pełnił funkcję sekretarza Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. Był też członkiem założycielem i dwukrotnym prezesem Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich.

Zobacz także: Posłowie PO nie oddali hołdu powstańcom? Stanowcza reakcja posłanki PO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d164olu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d164olu
Więcej tematów