RegionalneWarszawaUrodziny "Motyla". Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski kończy dziś 99 lat

Urodziny "Motyla". Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski kończy dziś 99 lat

Jest jednym z twórców Muzeum Powstania warszawskiego

Urodziny "Motyla". Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski kończy dziś 99 lat

10.03.2016 11:02

Lotnik, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego, generał brygady Wojska Polskiego w stanie spoczynku, a także prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich generał Zbigniew Ścibor-Rylski kończy dziś 99 lat.

Urodził się w 1917 w Browkach k. Kijowa, w polskiej rodzinie szlacheckiej herbu Ostoja. Przydomek Ścibor nadano Rylskim jeszcze na pocz. XVIII wieku.

Tuż po maturze, w roku 1937 zdał egzamin do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w grupie technicznej w Warszawie. Początkowo szkolił się na "Wronach" i "Salamandrach" w Ustianowej, a następnie od 1939, w tunelu aerodynamicznym na Politechnice Warszawskiej oraz w obsłudze samolotów wielopłatowych. W 1939 ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w stopniu sierżanta podchorążego ze specjalnością mechanika silników i przyrządów lotniczych. Jako prymus mający prawo wyboru miejsca dalszej służby, wybrał 1 Pułk Lotniczy na warszawskim Okęciu. Dalszą karierę uniemożliwił wybuch II wojny światowej.

W czasie obrony z września 1939 roku służył w 1. Pułku Lotniczym. Po kapitulacji pod Kockiem podjął próbę przedarcia się do Rumunii, ale dostał się do niewoli. Po ucieczce z oflagu wrócił do Warszawy i przeszedł do konspiracji i rozpoczął walkę z okupantem. W lipcu 1944 znalazł się w Warszawie. Był uczestnikiem powstania warszawskiego , żołnierz batalionu "Czata 49" w Zgrupowaniu "Radosław". W nocy z 30 na 31 sierpnia dowodził nieudanym desantem kanałowym na plac Bankowy, którego celem było przebicie drogi dla oddziałów powstańczych ze Starówki, tak aby mogły przejść do śródmieścia i przenieść ze sobą rannych. Podczas okupacji hitlerowskiej i walk powstańczych był dowódcą 2 kompanii I batalionu 50 Pułku Piechoty.

W sierpniu 1984 wszedł w skład Obywatelskiego Komitetu Obchodów 40. Rocznicy Powstania Warszawskiego. Należał do grupy inicjatywnej utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego , był też w składzie Rady Honorowej Budowy Muzeum.

Obraz
Zobacz także
Komentarze (0)