RegionalneWarszawa"Tak dla edukacji - nie indoktrynacji". Rodzice portestowali przed Pałacem Prezydenckim

"Tak dla edukacji - nie indoktrynacji". Rodzice portestowali przed Pałacem Prezydenckim

"Wściekli" rodzice protestowali przeciwko zmianom w systemie oświaty. "Będziemy bębnić aż ta fatalna, zła zmiana w polskiej edukacji trafi do śmietnika".

"Tak dla edukacji - nie indoktrynacji". Rodzice portestowali przed Pałacem Prezydenckim
Karolina Kołodziejczyk

Grali na bębnach, tamburynach, walili w garnki, gwizdali na gwizdkach i grali na trąbkach. "Wściekli" - jak sami pisali o sobie na transparentach - rodzice protestowali przed Pałacem Prezydenckim przeciwko zmianom w systemie oświaty. Uważają, że system wymaga reformy, ale nie takiej jaka jest realizowana i nie w takim tempie.

Zebrani mieli transparenty: "Rodzice przeciwko reformie edukacji", "Tak dla edukacji - nie indoktrynacji"; "Chcemy edukacji XXI w., nie PRL-u"; "Teraz nas słychać?". Jedna z kobiet trzymała napis "wściekła matka, wściekła babcia, wściekła obywatelka".

Zgromadzeni, którzy w większości przedstawiali się jako rodzice (wielu przyszło razem z dziećmi) grali na bębnach i tamburynach, a także garnkach; w charakterze instrumentów wystąpiły również plastikowe butelki. Część uczestników miała gwizdki i trąbki. Bębny oklejone były napisami "deforma edukacji".

Rytmiczne, trwające około godziny bębnienie przerywały krótkie przemówienia.

Dorota Łoboda z organizacji "Rodzice przeciwko reformie edukacji" stwierdziła, że protest jest kolejną formą wyrażenia sprzeciwu wobec wprowadzanych zmian. - Jesteśmy tu, by głośno powiedzieć, że nie zgadzamy się na szkodliwe zmiany w polskiej edukacji. Będziemy bębnić aż ta fatalna, zła zmiana w polskiej edukacji trafi do śmietnika - powiedziała.

Artur Sierawski z Koalicji "Nie dla chaosu w szkole" przekonywał, że "trzeba powiedzieć 'nie' dla minister Anny Zalewskiej i tej szkodliwej reformy". Podkreślał, że podpis prezydenta pod ustawami wprowadzającymi reformę nie kończy protestów. - Musimy być razem z nauczycielami, którzy przygotowują się do strajku generalnego; musimy wspierać ZNP w zbieraniu podpisów pod inicjatywą ogólnopolskiego referendum ws. reformy - mówił Sierawski, który sam jest nauczycielem historii.

Pozamiatane? "Razem pokażemy nasz gniew"

Zgromadzenie zainicjowała grupa "Rodzice przeciwko reformie", przy wsparciu Kolacji "Nie dla chaosu w szkole". Poparcie deklarował też Komitet Obrony Demokracji regionu Mazowsza. Informacje o wydarzeniu dostępne były o na profilu w mediach społecznościowych.

"Ustawa podpisana, a więc koniec? Pozamiatane? Razem pokażmy nasz gniew" - można było przeczytać na stronie wydarzenia. Oceniono tam, że "wszystkie możliwe autorytety negatywnie zaopiniowały 'reformę edukacji'".

Zgodnie z reformą oświaty w miejsce obecnie istniejących szkół wprowadzone zostaną: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum, dwustopniowe szkoły branżowe i szkoły policealne; gimnazja mają zostać zlikwidowane. Zmiany mają być wprowadzane stopniowo począwszy od roku szkolnego 2017/2018.

Minister edukacji Anna Zalewska zapewnia, że reforma edukacji to ważna i dobra zmiana dla polskiej szkoły. Wśród korzyści z jej wdrożenia minister wymienia m.in. wzbogacenie programu liceów o większą liczbę godzin przedmiotów przyrodniczych i historii, wzmocnienie dwujęzyczności, wsparcie małych szkół i ograniczenie konieczności dowożenia dzieci, wzmocnienie roli kuratora i pozycji rodziców w szkole, wprowadzenie "nowoczesnej podstawy programowej do wszystkich klas".

Szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski ocenił w mijającym tygodniu, że reforma edukacji powinna zostać wdrożona jak najszybciej i brak jest w obecnej sytuacji podstaw do inicjowania ogólnokrajowego referendum w tej sprawie.

Źródło: WP Wiadomości/PAP

Oprac. Karolina Pietrzak

Obraz
warszawagimnazjumpis
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)