Trwa ładowanie...

Szef MSWiA: "Wyłączenie Warszawy rozsądnym rozwiązaniem, ale nie ma jeszcze decyzji"

Zdaniem Mariusza Błaszczaka, stolica zawyża wskaźniki unijne.

Szef MSWiA: "Wyłączenie Warszawy rozsądnym rozwiązaniem, ale nie ma jeszcze decyzji"
d2qecum
d2qecum

- Wyłączenie Warszawy z województwa mazowieckiego byłoby rozsądnym rozwiązaniem. Warszawa zawyża wskaźniki unijne - ocenił w czwartek szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Zastrzegł jednak, że nie zapadła jeszcze taka decyzja.

- Sprawa dotyczy tego, że Warszawa zawyża wskaźniki unijne, ze względu na to, że się rozwija, ma niskie bezrobocie, wysokie przychody. Bardzo rozsądnym rozwiązaniem, które zostało zrealizowane w wielu państwach zachodniej Europy, jest wyłączenie stolicy z województwa - powiedział Błaszczak w RMF FM. - To jest bardzo rozsądne rozwiązanie, bo zaraz się okaże, że województwo mazowieckie będzie miało ograniczony dostęp do funduszy unijnych. A chcemy, by fundusze były wykorzystywane szczególnie tam, gdzie są niezwykle potrzebne - podkreślił szef MSWiA.

Zastrzegł jednak, że "nie ma takiej decyzji ". Dopytywany czy jest jakiś plan, powiedział, że "jest to projekt". - Jest wiele możliwości rozwiązania tej sprawy, jest też taka możliwość, która dotyczy wyłączenia Warszawy pod względem statystycznym, a więc w ramach jednostek statystycznych można wyłączyć Warszawę, nie zmieniając granic - dodał. Ostatnio dyskusję w tej sprawie wywołał wpis na Twitterze marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. "Przed nami wyzwanie podziału Mazowsza - z odrębną Warszawą. Mamy świadomość, że w wielu jego miejscach poziom życia jest niezwykle niski" - napisał marszałek. Z kolei szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk mówił, że rząd Beaty Szydło nie pracuje nad podziałem Mazowsza.

Przed nami wyzwanie podziału Mazowsza – z odrębną Warszawą. Mamy świadomość, że w wielu jego miejscach poziom życia jest niezwykle niski.

d2qecum

— Marek Kuchciński (@MarekKuchcinski)

Szef MSWiA, pytany o ewentualne nowe wybory samorządowe, zaznaczył, że jest to problem innego rodzaju. - Prawdopodobieństwo szybkich, nowych wyborów samorządowych jest bardzo nikłe ze względu na to, że oznaczałoby to kolejne zmiany. Nie ma możliwości, żeby je przeprowadzić w sposób bardzo szybki. Ale też nie ulega wątpliwości, że wynik wyborów z 2014 r., w naszej ocenie, nie odzwierciedla preferencji wyborczych - powiedział.

d2qecum
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qecum
Więcej tematów