Szczyt NATO w liczbach: 18 prezydentów, 21 premierów oraz 4 tys. rezerwacji hotelowych
W związku z organizacją szczytu w Warszawie polskie placówki na całym świecie przygotowały łącznie ponad 100 wydarzeń towarzyszących.
W rozpoczynającym się w piątek szczycie NATO w Warszawie weźmie udział 18 prezydentów, 21 szefów rządów, 41 szefów dyplomacji i 39 ministrów obrony. Spodziewane jest potwierdzenie decyzji o wzmocnieniu wschodniej flanki w Polsce i trzech krajach bałtyckich.
- Spodziewamy się, że szczyt zatwierdzi decyzje podjęte na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych i ministrów obrony, które zakładają, że flanka wschodnia zostanie wzmocniona patrolowymi grupami wojskowymi rozmieszczonymi w Polsce i trzech krajach bałtyckich - twierdzi nieoficjalnie wysoki rangą przedstawiciel polskiej dyplomacji.
Według niego przy okazji szczytu spodziewane jest także potwierdzenie przez prezydenta USA Baracka Obamę decyzji o rozmieszczeniu na terenie flanki wschodniej brygady amerykańskiej, której dowództwo i główne siły będą rozlokowane w Polsce. Według źródła dyplomatycznego działania mające na celu wzmocnienie flanki wschodniej stanowią "istotną zmianę jakościową pod względem geopolityki".
Wysoki rangą dyplomata twierdzi, że siły rozlokowane na wschodniej flance potwierdzają determinację Sojuszu do obrony i "są siłami odstraszającymi". - Ich wartość bojowa polega na tym, że mogą się przeciwstawić akcjom hybrydowym - dodaje. Według niego akcja taka jak przeprowadzona przez Rosjan na Krymie zostałaby powstrzymana przez siły mające wzmocnić wschodnią flankę.
65 delegacji z całego świata
W tej chwili na szczyt zarejestrowało się 2103 delegatów; w sumie w obradach ma wziąć udział 65 delegacji. Warszawę odwiedzi 18 prezydentów, 21 szefów rządów, 41 ministrów spraw zagranicznych, 39 ministrów obrony. Delegacja polska będzie liczyć 42 osoby.
Obrady odbędą się na Stadionie PGE Narodowym, w hali wzniesionej na płycie boiska. W środku budowli znajdują się sale obrad oraz pokoje dla poszczególnych delegacji, m.in. gabinet amerykańskiego prezydenta stanowiący kopię Gabinetu Owalnego.
Zgodnie z programem uzgodnionym z kwaterą główną NATO już w czwartek prezydent Duda spotka się z delegacją Sojuszu. W piątek przed szczytem odbędzie się międzynarodowa konferencja z udziałem m.in. sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga i b. sekretarz stanu USA Madeleine Albright.
O godz. 15.30 zaplanowane jest pierwsze spotkanie szefów państw i rządów, którzy po ceremonii otwarcia wezmą udział w roboczej sesji; następnie szefowie dyplomacji rozmawiać będą z delegacją Gruzji.
Spotkanie premier szydło z ministrami spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej
W sobotę drugi dzień szczytu otworzy o godz. 9 sesja na temat Afganistanu na poziomie głów państw i szefów rządów. Wcześniej premier Szydło będzie gościć na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej. W sesji popołudniowej uczestniczyć będą także szefowie instytucji unijnych: przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.
O godz. 15 odbędzie się sesja poświęcona sytuacji na Ukrainie. Zakończenie obrad przewidziano na godz. 17. Wnioski o akredytacje złożyło ok. 2 tys. dziennikarzy. Łącznie na potrzeby szczytu zarezerwowano 4100 pokojów hotelowych.
W związku z organizacją szczytu w Warszawie polskie placówki na całym świecie przygotowały łącznie ponad 100 wydarzeń towarzyszących.
Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się w dniach 8-9 lipca. Na jego organizację zaplanowano w budżecie państwa około 160 mln zł. Spodziewanych jest 65 delegacji z całego świata, w tym 28 z państw NATO, 26 z krajów stowarzyszonych oraz m.in. delegacje kwatery głównej NATO, Banku Światowego, ONZ i UE.
Źródło: (PAP)
Przeczytaj też: Szybsze pociągi na Centralnej Magistrali Kolejowej