Trwa ładowanie...

Święto Kina Niemego

Nieme filmy z muzyką na żywo w wykonaniu znanych grup po raz dziesiąty w kinie Iluzjon

Święto Kina Niemego
d5i5nqy
d5i5nqy

W tę środę Filmoteka Narodowa zainauguruje jubileuszową, dziesiątą edycję Święta Niemego Kina. Edycję jest wyjątkowa nie tylko pod względem długości – aż 5 dni wypełnionych filmową pantomimą okraszoną muzyką – ale również pod względem ilości filmów (21 tytułów) oraz formuły. Co więcej, festiwal odbędzie się we właśnie otwartym na nowo otwartym po remoncie kinie Iluzjon.

Formuła festiwalu jest o tyle interesująca, że muzyka do filmów będzie wykonywana na żywa. Oprawę muzyczną festiwalu przygotowują zespoły niezwykle różnorodne pod względem stylu. Podczas pięciu dni festiwalu na scenie Iluzjonu królować będą jazz, rock, elektro, a towarzyszyła im będzie muzyka kameralna i folk, dzięki którym prezentowane filmy nabiorą zapewne nowych i niespodziewanych znaczeń. Wśród wykonawców pojawią się: Myslovitz, Pustki, Jordi Sabatés, Barock Quartet, J4ZZ Puzone, Alters, Wojciech Hartman, Christophe Voisé i wielu innych.

Repertuar festiwalu zawiera wiele perełek. Filmy "Natana Mędrca" oraz "Żona Faraona" przez lata były uważane za zaginione, teraz zostały wydobyte na światło dzienne i odrestaurowane. Na zakończenie również prawdziwa gratka – prezentacja niemego pieczołowicie zrekonstruowanego i poddanego wszelkim zabiegom restauracyjnym przez specjalistów z FN - filmu wyprodukowanego w Niemczech w 1918 r. z udziałem Poli Negri „Mania”. W programie ponadto kino grozy lat 20. – arcydzieła niemej kinematografii, filmy obyczajowe, odważnie i nie bez kłopotów cenzuralnych przełamujące ówczesne tabu oraz pokazy specjalne. A także zestaw filmów dla najmłodszej publiczności.

Na najmłodszych będa czekać także warsztaty, podczas których będą poznawać tajniki udźwiękawiania filmów nie tylko za pomocą tradycyjnych instrumentów takich jak gitara, fagot, trąbka, ale tych tworzonych własnoręcznie z butelek, pudełek i folijek. Festiwal to także wydarzenia towarzyszące, m.in. wystawa poświęcona Poli Negri czy wystawa poświecona zrekonstruowanemu filmowi „Pan Tadeusz”.

d5i5nqy

Ceny biletów: ulgowy - 16 zł/ normalny - 20 zł / seans otwarcia – 27 zł / karnet na wszystkie projekcje – 270 zł

d5i5nqy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5i5nqy
Więcej tematów