Trwa ładowanie...

Światowy Dzień Uchodźcy w Warszawie. Przyjdź i porozmawiaj z emigrantami

Światowy Dzień Uchodźcy został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 4 grudnia 2000 roku. Celem święta jest upamiętnienie losów uchodźców z całego świata.

Światowy Dzień Uchodźcy w Warszawie. Przyjdź i porozmawiaj z emigrantami
d1sjd8t
d1sjd8t

Rozmowy z młodymi uchodźcami, lekcje języków obcych oraz piknik są wśród wydarzeń obchodów Światowego Dnia Uchodźcy, które odbędą się w dniach 17-19 czerwca w Warszawie - poinformowała Fundacja Refugee.pl, która organizuje imprezę.

Światowy Dzień Uchodźcy obchodzony jest 20 czerwca. Wydarzenia w Warszawie odbędą się jednak wcześniej z uwagi na weekend, dzięki któremu organizatorzy mają nadzieję przyciągnąć większą liczbę osób - wyjaśniła prezes Fundacji Refugee.pl, Agnieszka Kunicka.

- Organizujemy co roku obchody Dnia Uchodźcy, chcemy dać możliwość Polakom zapoznania się z tematem uchodźstwa, ale też porozmawiania z ekspertami i samymi uchodźcami - mamy nadzieję, że do nas dotrą - mówiła podczas wtorkowej konferencji prasowej Kunicka.

d1sjd8t

- A dlaczego to robimy? Dlatego, że na świecie jest 60 mln osób, które były zmuszone do opuszczenia swoich domów, były zmuszone, a nie zrobiły tego dlatego, że miały takie życzenie, bo uważały, że tak będzie im wygodnie w życiu - dodała.

Kunicka przypomniała również, że w ubiegłym roku w Polsce o nadanie statusu uchodźcy lub przyznanie ochrony międzynarodowej ubiegało się ponad 12 tys. osób. Jak wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców, status uchodźcy w 2015 roku przyznano 348 z nich.

"Obywatele dla demokracji"

Współorganizatorem obchodów Światowego Dnia Uchodźcy jest Fundacja im. Stefana Batorego. Jak poinformowała jedna z koordynatorek fundacji, Karolina Szymańska, Dzień Uchodźcy w Warszawie jest częścią akcji organizowanej przez program Obywatele Dla Demokracji. - Oprócz Dnia Uchodźcy i tych trzech dni w Warszawie chcemy też zachęcić organizacje, instytucje, również redakcje do prowadzenia działań na terenie własnych obszarów, na terenie województw, miast, w swoich małych miejscowościach, żeby również włączyli się, informowali o tym, kim są uchodźcy, dlaczego uciekają - mówiła Szymańska.

Poza wymienionymi wydarzeniami, w ramach obchodów Dnia Uchodźcy w Warszawie odbędą się również: wernisaż wystawy fotograficznej "O krok od raju..." autorstwa Thomasa Orchowskiego i Agnieszki Kunickiej - wystawa pokazuje drogę uchodźców i migrantów do Europy oraz życie w ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce; pokazy filmowe; impreza muzyczna oraz występ Kabaretu na Koniec Świata.

d1sjd8t

Światowy Dzień Uchodźcy

Światowy Dzień Uchodźcy został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 4 grudnia 2000 roku. Celem święta jest upamiętnienie losów uchodźców z całego świata. Uroczystości odbywają się w ponad stu krajach, organizowane są wówczas wydarzenia kulturalne, szkolenia, konferencje, mające na celu zrozumienie potrzeb i problemów uchodźców na świecie.

Fundacja Refugee.pl im. Małgorzaty Jasiczek-Gebert została powołana w styczniu 2015 roku przez dotychczasowych pracowników i współpracowników Centrum Pomocy Uchodźcom i Repatriantom Polskiej Akcji Humanitarnej. Podstawowymi celami fundacji są m.in. działanie na rzecz ochrony praw człowieka, zapobieganie przejawom nietolerancji, dyskryminacji i rasizmowi, niesienie pomocy humanitarnej w Polsce i za granicą, działanie na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego i przeciwdziałanie różnym formom wykluczenia.

Źródło: (PAP)

d1sjd8t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1sjd8t
Więcej tematów