Strażnicy miejscy zabezpieczają prace archeologiczne na prawym brzegu Wisły
Niski poziom wody spowodował, że wieloma skarbami zainteresowali się naukowcy.
Archeolodzy mogą przystąpić do wydobycia znalezionych kilka lat temu w okolicach Golędzinowa, detali architektonicznych. Od kilku dni teren wykopalisk zabezpieczają strażnicy miejscy. - Funkcjonariusze zabezpieczają to miejsce na prośbę archeologów. Strażnicy objęli stały posterunek 27 sierpnia. Ich zadaniem jest zapobieganie dewastacjom i kradzieży zabytkowych elementów. – mówi naczelnik VI Oddziału Terenowego Andrzej Krysik.
W poniedziałek rozpoczęto pierwsze prace ziemne, dzięki którym możliwy był na przykład dojazd koparki na teren badań. - Nasze prace stanowią kontynuację badań rozpoczętych w 2009 roku. Odnaleźliśmy wtedy zabytkowe kamienne detale architektoniczne, które rabowali Szwedzi w 1656 r. Ze względu na niski stan wody nie mogli ich wtedy przetransportować Wisłą i zatopili szkuty. Kilkadziesiąt ton marmurów wpadło do wody. W 2011 i 2012 roku wydobyliśmy część ładunku. – mówi archeolog dr Hubert Kowalski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Wśród odnalezionych detali znajdują się m.in. fragmenty obramowania okiennego, arkad oraz obelisku. Wszystkie są elementami wystroju Pałacu Kazimierzowskiego.
Przeczytajcie też: Poświęcenie nowej kaplicy na Lotnisku Chopina