Trwa ładowanie...

Straż pożarna ostrzega przed pożarami na Mazowszu

W lasach rozpoczął się najbardziej niebezpieczny okres pod względem zagrożenia pożarowego. Przy tak dużej ilości suchych traw nawet na pozór niewielka iskra może wywołać pożar. Bądźmy ostrożni i nie zapominajmy, że 99% pożarów wywołujemy my sami, powiedział w rozmowie z WawaLove Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy mazowieckiej straży pożarnej.

Straż pożarna ostrzega przed pożarami na MazowszuŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d16opfb
d16opfb

Mazowiecka Straż Pożarna przestrzega przed zagrożeniami występowania pożarów w lasach. Skala problemu jest ogólnopolska, a sytuacja ta wywołana jest brakiem opadów oraz całkowitym wysuszeniem ściółki leśnej.

- Pożary w lasach rozwijają się niezwykle szybko. Jeżeli wejdziemy do lasu i zapalimy papierosa, niedopałek może w mgnieniu oka zająć ściółkę. Trawy są suche, dlatego zrezygnujmy z palenia ognisk, nawet w wyznaczonych do tego miejscach. 99% pożarów powstaje z winy człowieka. Dodajmy, że w sytuacji zagrożenia epidemicznego i trwającej pełną parą akcji Zostań w domu, ludzie po prostu nie powinni przebywać w lasach. Służby bezpieczeństwa będą przypominać o tym do znudzenia. Na wiosnę występuje zwiększona liczba pożarów, a ogień jest niebezpieczny nie tylko dla człowieka, ale również jego mieszkańców, szczególnie dla młodych zwierząt, które nie są w stanie uciec przed płomieniami- mówił dla WawaLove mł. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy mazowieckiej straży pożarnej.

Dane na temat zagrożenia pożarowego tworzone są na podstawie metody Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Kampania "Stop pożarom traw" trwa w najlepsze

Komendę Główną Państwowej Straży Pożarne przypomina również o kampanii „Stop pożarom traw”, do której po raz kolejny włączyli się Leśnicy i Lasy Państwowe.

d16opfb

-Przełom zimy i wiosny należy do jedynych z najbardziej niebezpiecznych w ciągu roku. W ubiegłym roku, jak wynika z danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, aż 55 912 razy płonęły trawy i nieużytki. To ponad 36 proc. wszystkich pożarów odnotowanych w 2019 r.- czytamy na oficjalnej stronie Lasów Państwowych.

Pożary traw ze względu na swoje rozmiary, angażują niezwykle dużą liczbę strażaków, którzy w tym samym czasie mogą być potrzebni w zupełnie innym miejscu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:Pożar w Lesznie. Strażacy interweniowali przy ul. Czechosłowackiej

d16opfb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16opfb
Więcej tematów