Solidarni z Ukrainą - Maraton Pisania Listów w Warszawie
Dziś również specjalny koncert, z którego cały dochód zostanie przekazany na wsparcie ludzi strajkujących na EuroMajdanie
Warszawiacy, po wczorajszej manifestacji pod Ambasadą Ukrainy, planują kolejne przedsięwzięcia, mające na celu wsparcie protestujących w Kijowie. Ze względu na dramatyczny rozwój wypadków, kolejne ofiary śmiertelne i brutalne represje ze strony władz, także polska sekcja Amnesty International zdecydowała się podjąć kolejne kryzysowe działania.
Już dziś 20 stycznia, o godz. 19:00, w klubie Barometr (ul. Smolna 40), odbędzie się Koncert dla Ukrainy!, podczas którego wystąpią: Darek Malejonek & Kasia Malejonek, Maleo Reggae Rockers (akustycznie), Ifi Ude (akustycznie), Angelika Karszyńska Górny (akustycznie). Cały dochód z koncertu zostanie przekazany na wsparcie ludzi strajkujących na EuroMajdanie. Bilety kosztują 25 zł.
Fundacja "Projekt: Polska" zbiera leki dla Ukraińców w klubokawiarni Państwomiasto przy ul. Andersa 29 w godz. 9:00-24:00 i w biurze warszawskiego europosła Pawła Zalewskiego przy ul. Pięknej 1b/19 w godz. 9:00-17:00.
W sobotę 22 lutego w godzinach 10:00 a 19:00, także w klubokawiarni Państwomiasto (ul. Andersa 29) odbędzie się Maraton Pisania Listów w obronie pokojowych demonstrantów na Ukrainie. Podczas tej akcji każdy będzie mógł zaprotestować przeciwko przemocy milicji i łamaniu podstawowych praw człowieka na Ukrainie. "Zachęcamy do napisania listu, który będzie sprzeciwem wobec arogancji ukraińskich władz, i podpisania petycji do Prezydenta Janukowycza" - piszą organizatorzy wydarzenia.
W pokojowych protestach w Kijowie oraz innych miastach Ukrainy przez 2 miesiące brały udział setki tysięcy osób. W ich trakcie dochodziło do brutalnych prób rozproszenia protestujących osób przez milicję. Przez ten czas podziwialiśmy upór, determinację i przywiązanie demonstrantów do pokojowych wysiłków na rzecz dialogu władz z obywatelami.
16 stycznia ukraiński parlament przyjął z pogwałceniem wszelkich standardów drakońskie prawa ograniczające wolność słowa, zgromadzeń i stowarzyszania się. Przepisy te weszły w życie o północy 22 stycznia. Jednocześnie milicja zyskała zgodę na użycie nieproporcjonalnych środków przymusu bezpośredniego – w tym używania armatek wodnych podczas mrozów i ostrej amunicji. Od uchwalenia tych praw między demonstrantami a oddziałami milicji stale rosło napięcie, które doprowadziło do eskalacji przemocy.
Kolejna jej fala nastąpiła 18.02 po zablokowaniu w Parlamencie propozycji zmiany ukraińskiej ustawy zasadniczej. Oddziały Berkutu przystąpiły do likwidacji EuroMajdanu i próbowały siłą zmusić demonstrantów do opuszczenia Placu Niepodległości. Na skutek działań milicji śmierć poniosło co najmniej 25 osób, w tym co najmniej 3 na skutek ran postrzałowych. Ofiary śmiertelne były zarówno wśród demonstrantów, jak i funkcjonariuszy. Chociaż w konfrontacji biorą udział obie strony, nie ulega wątpliwości, że odpowiedzialność za sytuację ponoszą ukraińskie władze, które swoimi decyzjami zaogniły sytuację i przyzwoliły na bezkarne użycie przemocy przez milicję. Na działaniach milicji leży też obowiązek rozróżniania między pokojowymi i uzbrojonymi demonstrantami.
Dodatkowo zaniepokojenie Amnesty International rodzi obserwowana przez nas od dłuższego czasu bezkarność funkcjonariuszy ukraińskich służb, która w sytuacji obecnego konfliktu doprowadza do bestialskich zachowań także po aresztowaniach. Domagamy się natychmiastowego, skutecznego i niezawisłego dochodzenia w sprawie nieproporcjonalnego użycia siły, pobić, tortur i śmierci demonstrantów.
Zachęcamy wszystkich do napisania listu, który będzie aktem solidarności i sprzeciwu.