RegionalneWarszawaSGGW. Naukowcy opracowali maskę z roślin chroniącą przed wirusami

SGGW. Naukowcy opracowali maskę z roślin chroniącą przed wirusami

SGGW. Naukowcy opracowali maskę z roślin chroniącą przed wirusami
Źródło zdjęć: © Facebook.com | SGGW , Warsaw University of Life Sciences
16.04.2020 17:21

Naukowcy z Instytutu Biologii SGGW opracowali innowacyjny filtr powietrza wykorzystujący mieszaninę kilku roślin. Wynalazek skutecznie chroni przed zarażeniem wirusami i może być wykorzystywany również jako maseczka ochronna.

- Prof. dr hab. Mohamed Hazem Kalaji, światowy specjalista w zakresie procesu fotosyntezy, oraz dr inż. Jacek Mojski, specjalista od wertykalnej uprawy roślin od kilku lat pracują nad zastosowaniem roślin do oczyszczania powietrza w miastach na otwartej przestrzeni oraz w pomieszczeniach zamkniętych takich jak biura, galerie handlowe, lotniska itd.- czytamy na facebookowym fanpagu SGGW.

Okazuje się, że w ostatnim czasie swoje badania skierowali na opracowanie filtra powietrza, który bazuje na wykorzystaniu wybranych gatunków roślin jako osobistą maseczkę do "zatrzymania wirusów".

- Wstępne przeprowadzone testy laboratoryjne bazujące na długoletnim doświadczeniu z zagranicznym partnerem, wykazały skuteczność tego filtra w przypadku wirusa grypy w 100%. Obecnie, w związku z zaistniałą światową pandemią, naukowcy rozpoczęli badania w kierunku możliwości zatrzymania wirusa SARS-CoV-2 przez opracowany przez nich filtr. Wirus wywołujący chorobę COVID-19 ma podobne wymiary do wirusa grypy- mówi Krzysztof Szwejk, rzecznik Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Co ciekawe, maseczka ta przeznaczona jest do wielokrotnego użytku. Ponadto jest lekka, tania w produkcji i przyjazna dla środowiska. Innowacyjna budowa umożliwia absorpcję światła przez rośliny, tak aby mogły przeprowadzać proces fotosyntezy. Nawet minimalna ilości światła, np. światła pokojowego jest wystarczająca, aby maseczka "działała" prawidłowo.

- Ten innowacyjny produkt będzie użyteczny nie tylko do ochrony osobistej w postaci maski przeciw wirusowi, ale może również być elementem systemu oczyszczania powietrza w pomieszczeniach zamkniętych takich jak szpitale, kliniki, laboratoria, szkoły lub w innych ważnych obiektach ekonomiczno- gospodarczych- daje rzecznik SGGW.

Obecnie, naukowcy poszukają polskich partnerów z sektora medycyny, biologii i biotechnologii, którzy mają dostęp i możliwość testowania żywego lub nieaktywnego wirusa SARS-CoV-2, w kierunku zaaplikowania nim gotowego produktu, jakim jest maska z naturalnych roślin. Szwejk przyznaje, że "opracowanie tego innowacyjnego produktu oznaczałoby wielki sukces dla polskiej nauki na światowej arenie".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Zobacz także:Mandat za brak maseczki? Policja tłumaczy

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także