Semper Invicta (SPACER)
Czy można wziąć ślub… z trupem, a jeśli tak, to po co? Czy można zastrzelić kogoś „niechcący” w czasie akcji i odnieść większy sukces, niż realizując cel? Jak nazywał się człowiek podziemia, który bywał w mieszkaniu szefa Gestapo?
1 lutego 1944 zginął z rąk żołnierzy Polski Podziemnej jeden z katów Warszawy, Franz Kutschera. Z tej okazji Warszawy Historia Ukryta zaprasza na spacer w 71. rocznicę tego wydarzenia. Główna część spaceru odbędzie się po terenie słynnej akcji, w której celem był Kutschery. Przy głazie upamiętniającym akcję zapalimy znicz - mówi przewodnik Arkadiusz Żołnierczyk - Opowiemy tez o innych wydarzeniach z czasów niemieckiej okupacji, które miały miejsce w tej okolicy.
Dowiemy się:
- Dwa miesiące po wykonaniu wyroku na Kutscherę, kule uderzyły w ściany siedziby Gestapo w alei Szucha. Kto tym razem był celem?
- Legendą stała się przyjaźń „Zośki” i „Rudego”. A czy znacie historię, w której „Kastor” stracił życie, ratując „Polluksa”?
- Co robił skrzypek w miejscu akcji polskiego podziemia i jaką grał melodię?
- Dlaczego czasem lepiej mieć bałagan w papierach niż słynny, niemiecki porządek?
- Jak to możliwe, że sanitariuszka Małgorzatka mieszkała w niemieckiej dzielnicy przy tej samej ulicy, co Franz Kutschera?
- Czy można wziąć ślub… z trupem, a jeśli tak, to po co?
- Co zrobił wykonawca wyroku, gdy skazany, mimo trafienia serią ze „Stena” uciekał, a w pistolecie skończyła się amunicja?
- Czy można zastrzelić kogoś „niechcący” w czasie akcji i odnieść większy sukces, niż realizując cel?
- Gdzie odbyła się pierwsza operacja "Agatu"?
- Ile czasu trwała najkrótsza operacja specjalna?
- Jak nazywał się człowiek podziemia, który bywał w mieszkaniu szefa Gestapo?
Spacer rozpocznie się w niedzielę, 1 lutego, na [lacu na Rozdrożu, o godzinie 11:00 (przed kawiarnią „Na Rozdrożu”). Za udział w wycieczce nie jest przewidziana żadna opłata, chyba że uznacie, że przewodnik zasłużył na napiwek…
Zobacz także: Zakamarki Nowego Światu (SPACER)