Trwa ładowanie...

"Rozdajecie nasze miasto". Awantura na sesji miasta. Prezydent z kartonu

Obradom "przyglądała się" z mównicy kartonowa podobizna Hanny Gronkiewicz-Waltz.

"Rozdajecie nasze miasto". Awantura na sesji miasta. Prezydent z kartonu
d2h69jn
d2h69jn

Aktywiści miejscy, stowarzyszenia lokatorów i radni PiS po raz kolejny zarzucili władzom stolicy nieprawidłowości przy procesach reprywatyzacji. We wtorek miała odbyć się nadzwyczajna sesja w tej sprawie, ale nie wzięli w niej udziału radni PO i zabrakło kworum.

O sesję wnioskowali radni PiS, domagali się obecności prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz.Jednak przed planowanym rozpoczęciem obrad przewodniczący klubu radnych PO Jarosław Szostakowski powiedział dziennikarzom, że klub PO nie będzie brał udział w sesji rady miasta „organizowanej przez PiS”.

- Partia rządowa zapomniała o tym, że ostatnie trzy sesje rady miasta były poświęcone kwestiom reprywatyzacyjnym. Dwukrotnie, raz z inicjatywy klubu radnych PO, drugi raz z inicjatywy prezydent (Warszawy) ten temat był poruszany. Uważamy, że od ostatniej sesji rady miasta nie wydarzyło się w tej sprawie nic takiego, co by powodowało, że trzeba się w trybie nadzwyczajnym spotykać – tłumaczył decyzję swojego klubu Szostakowski.

Dodał, że rada miasta podjęła na poprzednich sesjach stanowiska ws. reprywatyzacji, radni apelowali m.in. do prezydenta i rządu o działanie ws. przeciwdziałania skutkom tzw. dekretu Bieruta.

Przewodnicząca rady miejskiej Ewa Malinowska-Grupińska (PO) argumentowała, że na ostatniej sesji miasta na wszystkie pytania odpowiadał wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak, ale jego wystąpienie było zagłuszane m.in. przez aktywistów miejskich.

d2h69jn

"Rozdajecie nasze miasto"

Z powodu braku kworum sesja formalnie się nie rozpoczęła, jednak miejsca radnych zajęli aktywiści miejscy i przedstawiciele stowarzyszeń lokatorów. Byli obecni też m.in. przedstawiciele partii Razem oraz Ruchu Sprawiedliwości Społecznej z Piotrem Ikonowiczem. Skandowano hasła „Lokatorzy to nie towar”, „Mieszkanie prawem, nie towarem”, „Gdzie są radni?”; protestujący przynieśli transparenty z takimi napisami jak: „Rozdajecie nasze miasto”.

Radny PiS Dariusz Figura powiedział dziennikarzom, że PO i prezydent Gronkiewicz-Waltz po raz kolejny „boją się rozmawiać o skandalicznej sprawie reprywatyzacji”.Po ok. półtorej godziny uczestnicy rozeszli się do domów.

Kartonowa Hanna Gronkiewicz-Waltz

Obradom "przyglądała się" z mównicy kartonowa podobizna Hanny Gronkiewicz-Waltz. - Ponieważ Pani Prezydent kolejny raz ignoruje swoje obowiązki i nie pojawia się na sesji Rady Warszawy, postanowiliśmy symbolicznie zmusić ją do wysłuchania głosu mieszkańców. Od dzisiaj będziemy zabierać kartonową Hannę Gronkiewicz-Waltz wszędzie tam, gdzie dzieją się rzeczy ważne dla mieszkańców, a Prezydent nie jest tym zainteresowana - mówił Jakub Rozenbaum z Razem.

Reprywatyzacja "po warszawsku"

To już kolejne burzliwe spotkanie wokół sprawy reprywatyzacji . W ostatni czwartek informacja ws. reprywatyzacji działki na pl. Defilad wywołała na sesji rady wyjątkowe emocje. Wystąpienie wiceprezydenta Jarosława Jóźwiaka zakłócali aktywiści miejscy i przedstawiciele stowarzyszeń lokatorów.

d2h69jn

Sprawa reprywatyzacji działki na pl. Defilad wzbudza kontrowersje, ponieważ miasto zwróciło ją w 2012 r., tymczasem ostatnio Ministerstwo Finansów zdobyło dokumenty sugerujące, że byłemu współwłaścicielowi nieruchomości, obywatelowi Danii, zostało przyznane odszkodowanie na mocy układu zawartego jeszcze przez rząd PRL z Królestwem Danii. Wówczas tzw. układ indemnizacyjny (odszkodowawczy) zakładał przejęcie przez Danię wszelkich roszczeń obywateli duńskich wobec Polski z tytułu nacjonalizacji majątków duńskich w Polsce.

Źródło: (PAP/WawaLove.pl)

d2h69jn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h69jn
Więcej tematów