RegionalneWarszawaRowerzyści na ulicach. Ruszy lipcowa Masa Krytyczna

Rowerzyści na ulicach. Ruszy lipcowa Masa Krytyczna

Będą zmiany w ruchu drogowym i kursowaniu komunikacji miejskiej.

Rowerzyści na ulicach. Ruszy lipcowa Masa Krytyczna
Karolina Kołodziejczyk

29.07.2016 13:20

Organizatorzy comiesięcznego przejazdu rowerowego po Warszawie opisują lipcową Masę Krytyczną jako "letni i lekki, bez haseł i zadęcia." Cykliści będa mieli do pokonania 19 km. Warszawicy muszą liczyć się z zmianami w ruchu drogowym i kursowaniu komunikacji miejskiej.

Przewidywana trasa przejazdu to Plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, al. Jerozolimskie, pl. Zawiszy, Grójecka, Bitwy Warszawskiej 1920 r., Szczęśliwicka, Dickensa, Urbanistów, Korotyńskiego, Mołdawska, Racławicka, Odyńca, Puławska, Dolna, Belwederska, al. Ujazdowskie, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Plac Zamkowy.* *

- Będziemy jeździć w Centrum i blisko Centrum, a tu wciąż nie ma spójnych głównych tras rowerowych. Pojedziemy także na Starą Ochotę i Stary Mokotów, chwilami obok istniejącej infrastruktury rowerowej, a miejscami gdzie jest czarna dziura rowerowa - mówią organizatorzy lipcowej Masy Krytycznej. Zachęcają również rowerzystów by zabrali ze sobą dzieci. - Niech one też mają letnią frajdę, jazdę jezdniami, na co dzień im niedostępną - dodają*. *

Lipcowa Masa ma być "letnia, lekka, bez haseł i zadęcia". W przeszłości przejazdom przyświecały różne, społeczne cele - na przykład w czerwcu rowerzyści przypominali spóźnialskim i zapominalskim o zagłosowaniu na pro-rowerwe projekty Budżetu Partycypacyjnego. * *

Koniec Masy Krytycznej?

Od pewnego czasu, wraz z kolejnymi nieprzychylnymi informacjami na temat grupy rowerzystów, pojawiały się głosy, iż Masa Krytyczna powinna zakończyć swoją działalność.

W opinii mieszkańców działalność cyklistów blokuje ruch miejski w najbardziej newralgicznych okresach oraz najbardziej kluczowych węzłach komunikacyjnych stolicy. Kierowcy stoją w gigantycznych korkach, ponieważ rowerzyści kultywują swoją tradycję

Stanowczością na temat rowerzystów wykazał się kilka miesięcy temu Jerzy Dziewulski. Jak mówi - jest pewien rodzaj nachalnego lansowania stylu życia rowerzystów i wszyscy muszą w tej nachalności uczestniczyć. Najlepszym tego przykładem jest piątkowa zabawa, którą określam jako "masa idiotyczna" – przekonywał w Tvn24 Dziewulski.

Były funkcjonariusz podawał w wątpliwość sens organizowania takich przejazdów. Ponadto uznał tę praktykę za "przejaw złośliwości". – Blokują w piątki drogi. Są bezkarni. Traktują siebie jako szczególny rodzaj uczestnika ruchu drogowego, o niezwykłych przywilejach - zaznacza Dziewulski.

W związku z tą olbrzymią falą krytyki, organizatorzy comiesięcznych przejazdów wydali specjalne oświadczenie w tej sprawie: "W związku z pojawiającymi się informacjami prasowymi o zaprzestaniu przejazdów Warszawskiej Masy Krytycznej uprzejmie informujemy, że mamy się dobrze i nie zamierzamy kończyć naszej działalności. Dostrzegamy i doceniamy działania Miasta na rzecz komunikacji rowerowej w Warszawie" - czytamy w komunikacie.

"W naszym mieście wciąż nie ma spójnej i wygodnej infrastruktury rowerowej, a istniejące niebezpieczeństwa i problemy sprawiają, że Warszawska Masa Krytyczna ma paliwo do jazdy na kilka następnych lat" - zaznaczają organizatorzy.

Ratusz informuje

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu spowodowanych remontami i inwestycjami można znaleźć na stronie Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym pod adresem www.infoulice.um.warszawa.pl , www.facebook.com/infoulice . Tam też można zamówić bezpłatną usługę powiadamiania SMS oraz newsletter o utrudnieniach w ruchu w Warszawie. Natomiast szczegółowe informacje na temat zmian w komunikacji miejskiej znajdują się na stronie www.ztm.waw.pl .

Obraz
warszawarowerkorki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)