Trwa ładowanie...

Przybędzie 2,5 tys. nowych miejsc w żłobkach

Z programu "Maluch" Warszawa pozyskała w latach 2011-2014 kwotę ponad 30 mln zł.

Przybędzie 2,5 tys. nowych miejsc w żłobkach
d82u9no
d82u9no

Stołeczny ratusz zapowiada budowę 15 nowych żłobków w 12 dzielnicach. Dzięki nowym placówkom, które powstaną m.in. na Białołęce, Bemowie, Bielanach i Ursynowie, przybędzie ok. 2,5 tys. miejsc dla najmłodszych. Inwestycje zaplanowano na lata 2015-2018.

Dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych m.st. Warszawy Tomasz Pactwa powiedział, że zauważalne jest zwiększone zainteresowanie żłobkami. Jednak, jak dodał, "to nie są już te żłobki, które pamiętamy z dawnych lat". Te obecne - w jego opinii - są "bardzo dobrze wyposażone, mają bardzo dobrą kadrę, dobre programy adaptacyjne i zajmują się bardzo dobrze dziećmi". "Z drugiej strony mamy inny model rodziny, chcemy się rozwijać, chcemy wychowywać dzieci, ale jednocześnie chcemy - szczególnie mamy - kontynuować swoją karierę zawodową. Dlatego żłobki stają się coraz bardziej popularne" - wyjaśnił.

Kolejne lata, kolejne placówki

Również zdaniem zastępcy prezydenta m.st. Warszawy Włodzimierza Paszyńskiego dla rodzin z małymi dziećmi najważniejsze są żłobki, przedszkola - budowa i rozwój tych placówek, a dzięki temu możliwość godzenia ról rodzicielskich z rolami zawodowymi. "To jest tak naprawdę istota polityki prorodzinnej. Warszawa postawiła na takie właśnie myślenie o polityce prorodzinnej i tego się będziemy trzymać" - podsumował.

Jak przypomniał Paszyński, dziewięć lat temu stołeczny ratusz obiecał, że "miejsc w żłobkach będzie przybywać, że będzie ich coraz więcej". "Mówiliśmy wtedy o wieloletnim programie. Dzisiaj, po tych dziewięciu latach możemy powiedzieć zupełnie spokojnie, że tej obietnicy dotrzymujemy cały czas" - stwierdził. Zapewnił, że kolejne lata "przyniosą następne placówki". "Staramy się, by było ich ok. 15 - to będzie kolejnych 2,5 tys. miejsc" - poinformował Paszyński. "Gonimy Europę (...) a jeśli
chodzi o kraj, tutaj też nie mamy sobie równych" - przekonywał.

d82u9no

Jak wynika z informacji stołecznego ratusza, aktualnie w stolicy funkcjonują 52 żłobki publiczne i dziewięć miniżłobków, 11 dofinansowanych żłobków niepublicznych oraz punkty dziennego opiekuna - daje to razem ponad 6 tys. miejsc.

Duży czy mały żłobek?

Wśród 15 żłobków w 12 dzielnicach, miasto wybuduje trzy placówki na Białołęce, dwie na Bemowie, po jednym żłobku w Rembertowie, Wilanowie, na Pradze-Południe, Targówku, Wawrze, Bielanach, Ursynowie, Mokotowie, Żoliborzu, na Woli oraz w Ursusie. Docelowe miejsca zostały wybrane - jak powiedział PAP Pactwa - po przeanalizowaniu mapy Warszawy "pod kątem dzieci w wieku 0-3" i "zdiagnozowaniu deficytów". Poza tym, jak poinformował, miasto zauważyło, że w Ursusie potrzebne są kolejne inwestycje i "szukane są działki, żeby powstały".

"Nie we wszystkich takich miejscach, gdzie jest potrzeba, mamy nieruchomość, mamy działkę" - zwrócił uwagę Pactwa. Dlatego - jak tłumaczył - właśnie z myślą o takich miejscach został zaproponowany dzienny opiekun. "To są mieszkania, które są w naszym zasobie, małe, ale dostosowane do potrzeb pięciorga dzieci - to są takie miniżłobki" - dodał. W tej chwili funkcjonuje 27 punktów
dziennego opiekuna, w których znajduje się miejsce dla 135 dzieci. "To jest tak naprawdę jakby jeden żłobek rozporoszony i w tych miejscach, gdzie są największe potrzeby, gdzie czasami nie trzeba budować dużego żłobka" - powiedział Pactwa.

Ponadto tłumaczył, że pieniądze przeznaczane na inwestycje pochodzą m.in. z budżetu miasta. "Oczywiście będziemy się starali pozyskiwać pieniądze z zewnątrz, z różnych źródeł, także rządowych programu "Maluch", liczymy też na pieniądze unijne" - dodał Pactwa. "Nawet jeśli ich nie pozyskamy, będziemy budować, bo to jest jeden z filarów naszej polityki prorodzinnej - zwiększenie liczby miejsc" - zapewnił.

d82u9no

Kto ma szansę na miejsce

Z rządowego programu "Maluch", na tworzenie (poprzez budowę i modernizację)
oraz wyposażenie i utrzymanie nowych miejsc w żłobkach, Warszawa pozyskała w latach 2011-2014 kwotę ponad 30 mln zł. Z kolei w 2015 r. było to 4,8 mln zł. Poza tym, jak zaznacza ratusz, wydatki na utrzymanie i rozwój żłobków są "konsekwentnie zwiększane" - w 2014 r. przekroczyły one 80 mln zł, a plan na 2015 r. to ponad 87 mln zł.

Pactwa dodał, że przy rekrutacji dzieci do żłobków, rodzic który ma dwójkę dzieci, mieszka w stolicy i płaci w niej podatki, "ma bardzo dużą szansę na otrzymanie miejsca w żłobku". Natomiast przy trójce jest ono "praktycznie pewne".

d82u9no
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d82u9no
Więcej tematów