RegionalneWarszawaPrawie 30% Wi-Fi w Warszawie nie ma zabezpieczenia!

Prawie 30% Wi‑Fi w Warszawie nie ma zabezpieczenia!

Kolejne 17,5 proc. zabezpieczone bardzo słabo – wynika z raportu „Bezpieczeństwo sieci Wi-Fi w Polsce 2012/2013: Warszawa”

Prawie 30% Wi-Fi w Warszawie nie ma zabezpieczenia!

Raport „Bezpieczeństwo sieci Wi-Fi w Polsce 2012/2013: Warszawa” przygotowała firma Kaspersky Lab. Przebadano ponad 35 tys. sieci bezprzewodowych. Trasa badania w Warszawie okazała się wyjątkowo długa i wyniosła aż 130 kilometrów. Podobnie jak w innych badaniach, firma starała się jeździć w pobliżu osiedli z blokami - pozwala to na szybkie wyłapanie nowych sieci, bez konieczności pokonywania trasy pieszo. Niektóre odcinki były pokonywane dwukrotnie (zabaczcie trasę). Oprogramowanie zostało ustawione w taki sposób, by nie zapisywać dwa razy tej samej sieci. Dzięki temu Kaspersky Lab uzyskał pewność, że wszystkie wykryte sieci Wi-Fi są unikatowe.

Obraz

Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane zabezpieczenia żadnej sieci. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione. Żadne dane przesyłane w ramach badanych sieci nie zostały zgromadzone, ani też nie były przetwarzane.

Jak widzimy, prawie 30 proc. sieci Wi-Fi w Warszawie jest zupełnie niezabezpieczone, a kolejne 17,5 proc. – zabezpieczone marnie. W porównaniu z ubiegłym rokiem wszystkie wyniki poprawiły się, a jest to sytuacja niezmiernie rzadka - czytamy w rapoorcie. Mieszkańcom Warszawy należą się brawa za coraz poważniejsze traktowanie kwestii bezpieczeństwa sieci Wi-Fi. - dodaje firma, która daje nam też dobre rady, jak się zabezpieczyć.

- Hasło do sieci Wi-Fi powinno być długie i skomplikowane. Dzięki temu sieć będzie odporna na próby łamania hasła przy pomocy metody słownikowej lub ataku siłowego (brute force).
- Poza hasłem do sieci należy także zadbać o ochronę dostępu do routera, ponieważ standardowo mamy do czynienia z zabezpieczeniem fabrycznym – login i hasło można wówczas znaleźć na stronie internetowej producenta sprzętu sieciowego. Po ustawieniu własnego hasła dostępowego do routera osoby trzecie nie będą w stanie połączyć się z nim i modyfikować jego ustawień.
- Jeżeli router daje możliwość zmniejszenia zasięgu sygnału, skorzystaj z tego. Gdy dostosujesz siłę sygnału Wi-Fi do obszaru swojego lokalu, osoby z zewnątrz nie będą mogły połączyć się z Twoją siecią (lub będzie to znacznie utrudnione).

Przyznajcie się: korzystacie z niezabezpieczonych sieci?


Obraz
badaniakaspersky labwi-fi

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)