Trwa ładowanie...

Powyborcze śmieci. Komitety winne 12 tys. złotych

"Skala porządków po ostatnich wyborach samorządowych jest zdecydowanie mniejsza"

Powyborcze śmieci. Komitety winne 12 tys. złotych
d74l6hd
d74l6hd

Niemal 12 tys. zł są winne miastu komitety wyborcze. Po jesiennej kampanii znów Zarząd Oczyszczania Mista musiał wyręczać je w sprzątaniu plakatów i ulotek.

9 komitetów wyborczych nie posprzątało po jesiennej kampanii samorządowej. Służby oczyszczania miasta usunęły do tej pory powyborcze śmieci ze 152 miejsc. Koszt wyręczenia komitetów w sprzątaniu wyniósł 11,7 tys. zł.

Ściągnięcie plakatów po kampanii jest ustawowym obowiązkiem komitetów wyborczych, które mają na to 30 dni od dnia głosowania. Po tym czasie do działań przystępują służby oczyszczania miasta, ale kosztami sprzątania obciążane są komitety. Wybory odbyły się 16 listopada. Plakaty wciąż wiszą w całym mieście.

Jak zapewniła niedawno WawaLove.pl podinspektor Zofia Kłyk z Działu Organizacyjnego i Komunikacji Społecznej ZOM , komitety zwykle płacą za usuwanie plakatów. Choć nie wszystkie. Takim wyjątkiem był komitet Prawa i Sprawiedliwości. Pełnomocnik partii uchylał się od zapłaty części należności za sprzątanie po wyborach samorządowych w 2010 roku oraz parlamentarnych w 2011 r. Po trwającym kilka lat procesie, sąd przyznał rację Zarządowi Oczyszczania Miasta i w 2014 roku komitet PiS zapłacił ostatecznie za usunięcie materiałów wyborczych prawie 10 tys zł.

Wiekszość zgłoszeń to działania mieszkańców stolicy, którzy informowali o lokalizacjach zalegających plakatów Miejskie Centrum Kontaktu. Wciąz można i należy to robić. Sprawy związane z zaśmiecaniem miasta można zgłaszać telefonicznie pod numer 19115 , przez portal Warszawa19115.pl , poczta elektroniczną na adres kontakt@um.warszawa.pl lub za pomocą aplikacji mobilnej Warszawa19115.

d74l6hd

Warto dodać, że skala porządków po ostatnich wyborach samorządowych jest zdecydowanie mniejsza niż po poprzedniej kampanii. W 2010 r. Zarząd Oczyszczania Miasta wystawił komitetom faktury na sumę 47 tys. zł.

d74l6hd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d74l6hd
Więcej tematów